Val 2014

Val till kommunfullmäktige – Kristdemokraterna Markaryds kommun

1. Bengt Germundsson, Kommunalråd, Strömsnäsbruk
2. Maria Svensson-Lundin, Designer, Markaryd
3. Samuel Wombell, Markaryd
4. Ingegerd Lenander, Fru, Markaryd
5. Britt-Marie ”Bitte” Stridh, Restauranglärare, Hinneryd
6. Kurt Persson, Pensionär, Strömsnäsbruk
7. Niels af Trolle, Arbetsförmedlare, Strömsnäsbruk
8. Carolin Lindbergh, Markaryd
9. Malin Stadig, Diakon, Markaryd
10. Eva Madestam, Timsfors
11. Carl Eric Svensäter, Prost, Markaryd
12. Roland Andreasson, Projektledare, Markaryd
13. Elijah Hamilton, Markaryd
14. Agneta Asplund, Tandvårdsbiträde, Markaryd
15. Nils Ola Svensson, Teol. stud., Markaryd
16. Pia Hägg, Strömsnäsbruk
17. Bengt Arvidsson, Industridesigner, Hinneryd
18. Kaj Hägg, Chaufför, Traryd
19. Fredrik Ericsson, Konstruktör, Timsfors
20. Jörgen Johansson, Chaufför, Markaryd
21. Erland Engqvist, Tekniker, Markaryd
22. Ebba Svensäter, Sjuksköterska, Markaryd
23. Rushdi Al-Mobarak, Lastbilschaufför, Markaryd
24. Ann-Marie Cedergren, Sjuksköterska, Timsfors
25. Robin Alex, Markaryd
26. Mikaela Johansson, Markaryd
27. Anders Nordström, Plåtslagare, Markaryd
28. Ayse Vatansever, Ekonomiassistent, Markaryd
29. Rolf Bengtsson, Pensionär, Strömsnäsbruk
30. Åke Arnesson, Åkeriägare, Markaryd
31. Yvonne Takvam, Biblioteksassistent, Markaryd
32. Linda Risell, Lärare, Markaryd
33. Jerry Borg, Företagare, Traryd
34. Harald Takvam, Markaryd
35. Karl-Åke Karlsson, Guide, Markaryd
36. Mikael Sevandersson, Guldsmed, Markaryd
37. David Risell, Bitr. enhetschef, Markaryd
38. Åke Larsson, Tekniker, Råstorp
39. Sara Malmgren, Förskolechef, Markaryd
40. Lars Henningsson, Pensionär, Markaryd

Val till landstingsfullmäktige – västra länsdelen

1.Christer Henriksson, Lagan
2.Eva Johnsson, Vederslöv
3.Josef Tingbratt, Ljungby
4.Rolf Sällryd, Uråsa
5.Bengt Germundsson, Strömsnäsbruk
6.Maria Svensson Lundin, Markaryd
7.Ann-Charlotte Eriksson, Lagan
8.Dan Bülow, Älmhult
9.Carl-Eric Svensäter, Markaryd
10.Bert Karlén, Älmhult
11.Johanna Högberg, Älmhult
12.Agneta Asplund, Markaryd
13.Pia Hägg, Strömsnäsbruk
14.Olle Sandahl, Ör
15.Anna Zelvin, Växjö
16.Gustaf Bergström, Växjö
17.Camilla Albinsson, Växjö
18.Åsa Björkman, Växjö
19.Elisabeth Sigfridsson, Ingelstad
20.Martin Claesson, Växjö
21.Björn Dahlén, Klavreström

Val till landstingsfullmäktige – östra länsdelen

1.Eva Johnsson, Vederslöv
2.Rolf Sällryd, Uråsa
3.Bengt Germundsson, Strömsnäsbruk
4.Anna Zelvin, Växjö
5.Olle Sandahl, Ör
6.Christina Lindqvist, Åseda
7.Gustaf Bergström, Växjö
8.Camilla Albinsson, Växjö
9.Åsa Björkman, Växjö
10.Elisabeth Sigfridsson, Ingelstad
11.Martin Claesson, Växjö
12.Arne Karlsson, Lenhovda
13.Edvin Sjöstrand, Växjö
14.David Svensson, Växjö
15.Hans Thulesius, Växjö
16.Jon Malmqvist, Växjö
17.Filippa Eiderbrant, Växjö
18.Göran Kannerby, Växjö
19.Björn Dahlén, Klavreström
20.Lena Johannesson, Växjö
21.Stefan Zelvin, Växjö
22.Patric Mrad, Växjö

Val till Riksdagen – Kristdemokraterna Kronoberg

1.Sara Skyttedal, Växjö
2.Dan Bülow, Älmhult
3.Maria Svensson Lundin, Markaryd
4.Gustaf Bergström, Växjö
5.Camilla Albinsson, Växjö
6.Ann-Charlotte Eriksson. Lagan
7.Anette Weldenmark, Tingsryd
8.Christer Henriksson, Lagan
9.Björn Dahlén, Klavreström
10.David Svensson, Växjö
11.Åsa Björkman, Växjö
12.Josef Tingbratt, Ljungby
13.Martin Claesson,Växjö
14.Stefan Zelvin, Växjö
15.Bert Karlén, Älmhult
16.Göran Kannerby, Växjö
17.Filippa Eiderbrant, Växjö
18.Hans Thulesius, Växjö
19.Anna Zelvin, Växjö
20.Edvin Sjöstrand, Växjö
21.Lena Johannesson, Växjö
22.Patric Mrad, Växjö