• Våra företrädare

    Under mandatperioden 2018-2022 sitter Kristdemokraterna i opposition i Region Östergötland. Väljarnas röster vid landstingsvalet 2018 gav oss 8 mandat i regionfullmäktige av totalt 101. Utöver mandaten i fullmäktige finns Kristdemokraterna representerade genom våra företrädare i regionstyrelsen och i flertalet av regionens övriga politiska organ, såsom nämnder, beredningar och utskott.

     

    VALKRETS 1 – Linköping

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Stefan Redéen
    Ledamot Regionfullmäktige
    Ledamot Regionstyrelsen
    Ledamot Regionen Råd För Funktionshinderfrågor
    Ledamot Regionstyrelsens samordningsberedning (SOBER)
    Ledamot Regionstyrelsens beredning för strategiska ägarfrågor
    stefan.redeen@regionostergotland.se

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Per Larsson
    Regionråd i opposition
    Gruppledare för Kristdemokraternas regiongrupp
    Ledamot Regionfullmäktige
    2:e vice ordf. Regionutvecklingsnämnden
    Ledamot ALMI Företagspartner
    Ledamot Strukturfondspartnerskapet Östra Mellansverige
    Ersättare Mälardalstrafik AB (MÄLAB)
    Ersättare Central Baltic Steering Committe
    per.larsson@regionostergotland.se


    Foto: Per Groth
    www.pergroth.com

    Fredrik Topplund
    Ledamot Regionfullmäktige
    Vice ordförande Natur- och friluftsrådet
    Ledamot Behovstyrningsberedning 3
    Ledamot Regionfullmäktiges valberedning
    Politisk sekreterare Region Östergötland
    Nämndeman Göta Hovrätt
    Juryman Tryckfrihetsmål 1:a gruppen
    fredrik.topplund@regionostergotland.se

    Birgitta Waern
    Andre ersättare Regionfullmäktige
    Ledamot Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN)
    Ledamot HSN:s beredning för behovsstyrning 1
    Ledamot HSN:s representant i beredningen för folkhälsa
    birgitta.waern@regionostergotland.se

     

    Magnus Engström
    Tredje ersättare Regionfullmäktige


    VALKRETS 2 – Norrköping

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Anders Eksmo
    Ledamot Regionfullmäktige
    Andre vice ordförande Regionfullmäktige
    Ersättare Rolf Wirténs kulturstiftelse
    Ledamot Politiska ledningsgruppen (PLG)
    Ledamot Regionfullmäktiges valberedning
    Ersättare Regionstyrelsen
    Ledamot Arvodeskommittén
    anders.eksmo@soderkoping.se

     

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Elvira Wibeck
    Ledamot Regionfullmäktige
    Ersättare Regionutvecklingsnämnden (RUN)
    Vice ordförande RUN:s beredning för folkhälsa
    elvira.wibeck@kristdemokraterna.se

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Anna Swärd
    Första ersättare Regionfullmäktige
    Ersättare Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN)
    Ledamot HSN:s beredning för behovsstyrning 2
    Ersättare Samordningsförbundet Östra
    anna.sward@regionostergotland.se

    Tomas Tekmen
    Andre ersättare Regionfullmäktige
    tomas.tekmen@kristdemokraterna.se

    Erik Tingberg
    Tredje ersättare Regionfullmäktige
    erik.tingberg@kristdemokraterna.se


    VALKRETS 3 – Kinda, Åtvidaberg, Söderköping, Valdemarsvik

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Lena Käcker Johansson
    Ledamot Regionfullmäktige
    Ledamot Hälso- och sjukvårdsnämnden
    Ledamot HSN:s beredning för behovsstyrning 4
    Ledamot HSN:s samordningsberedning (SOBER)
    Ledamot samrådet för vård och omsorg
    Nätverket hälsa och demokrati
    Ersättare Prioriteringscentrum
    lena.kacker.johansson@regionostergotland.se

    Máire Skogstjärna
    Förste ersättare Regionfullmäktige
    Ersättare Scenkonst Öst
    klga71@yahoo.com

    Marianne Svensson
    Andre ersättare Regionfullmäktige
    marianne.svensson@kristdemokraterna.se

     

    Bengt-Ove Kalsson
    Tredje ersättare Regionfullmäktige
    bengt-ove.karlsson@kristdemokraterna.se

     

     


    VALKRETS 4 – Mjölby, Boxholm, Ödeshög, Ydre, Vadstena

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Annicki Oscarsson
    Ledamot Regionfullmäktige
    annicki.oscarsson@kristdemokraterna.se

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Torgil Slatte
    Förste ersättare Regionfullmäktige
    Ledamot Trafik- och samhällsplaneringsnämnden
    torgil.slatte@gmail.com

    Gunilla Sjösten
    Andre ersättare Regionfullmäktige
    Ledamot Patientnämnden
    Ledamot RS och HSN:s beredning för primärvård och annan nära vård
    gunilla.sjosten2@gmail.com

    Peter Olofsson
    Tredje ersättare Regionfullmäktige


    VALKRETS 5 – Motala, Finspång

    Foto: Per Groth www.pergroth.com

    Nils-Ingvar Graan
    Ledamot Regionfullmäktige
    Vice ordförande Kinda Kanal AB
    Ledamot AB Östgötatrafiken
    Ersättare Nyköping-Östgötalänken AB
    nisse.graan@kdu.se

    Edite Järpehag
    Förste ersättare Regionfullmäktige

    Per-Olof Hårsmar
    Andre ersättare Regionfullmäktige

     


    Övriga

    Christina Landoff
    Ersättare Trafik- och samhällsplaneringsnämnden (TSN)
    Ledamot TSN:s representant i Regionens pensionärsråd

    Jan Gyllenhammar
    Revisor Region Östergötland
    jan.gyllenhammar@kristdemokraterna.se

    Martin Zetterlund
    Ledamot Regionstyrelsens beredning för personal- och kompetensförsörjning

    Lars Eklund
    Scenkonst Öst
    lars.eklund@kristdemokraterna.se

    Birgitta Larsson
    Ledamot Stiftelsen Östgötamusiken
    k.birgitta.larsson@telia.com

    Lillemor Hejdegaard
    Ledamot Stiftelsen Östergötlands museum

    Jonni Harrius
    Ersättare Viltförvaltningsdelegationen

    Tommy Sennehed
    Ersättare Östergötlands Nykterhetsförbund
    tommy.sennehed@gmail.com

    Solveig Danielsson
    Nämndeman i Förvaltningsrätten


    Gudrun Eklund

    Nämndeman i Förvaltningsrätten

    Stefan Ackeryd
    Nämndeman i Förvaltningsrätten

    Christer Petré
    Nämndeman i Kammarrätten