Våra politiker


Samuel Appiah-Kubi
, ledamot i Tekniska nämnden
tel. 070-660 52 62
e-post: s.appiahkubi@karnan.ac.se

Rabih Ballout, ersättare i Individ och Familjenämnden
tel. 076-249 32 62
e-post: rabinson_ac@hotmail.com

Eva Bränström Arnesson, ledamot i För- och grundskolenämnden
tel. 073-039 89 98
e-post: eva.arnesson@kristdemokraterna.se

Helén Edlund, ledamot i Kommunfullmäktige
tel. 070-523 74 68
e-post: helen.edlund@umea.se

Kenneth Edlund, ersättare i Byggnadsnämnden
tel. 070-378 34 12
e-post: kenneth.edlund@umea.se

 

Sture Eriksson, ledamot i Kommunfullmäktige, vice ordförande i Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden samt ersättare i Kommunstyrelsen
tel. 076-814 60 43
e-post: sture.eriksson@umea.se

Per-Martin Jonasson, ersättare i Äldrenämnden
tel. 070-522 59 33
e-post: permartin.jonasson@umea.se

Veronica Kerr, gruppledare för Kristdemokraterna i Umeå, ledamot i Kommunstyrelsen och Kommunfullmäktige vice ordförande i Äldrenämnden samt ledamot i Individ och Familjenämnden
tel. 070-259 55 95
e-post: veronica.kerr@umea.se

Thomas Nordvall, ersättare i kommunfullmäktige
tel. 070-601 04 96
e-post: thomas.nordvall@me.com

Rebecka Nygren, ersättare i Fritdsnämnden
tel. 073-075 02 77
e-post: rebecka_nygren@hotmail.com

Erik Palmgren, ledamot i Fritidsnämnden
tel. 070-347 54 88
e-post: erik.palmgren@umea.se

Lennart Salomonsson, ledamot i Kommunrevisionen
tel. 073-210 21 05
e-post: lennart.salomonsson@hossjo.net

Anders Sellström, Riksdagsledamot samt ledamot i Kommunfullmäktige
tel. 070-540 12 12
e-post: anders.sellstrom@umea.se

Christer Vredin, ledamot i Miljö- och hälsoskyddsnämnden, styrelseledamot i Umeå Energi
tel. 070-308 52 28
e-post: christer.vredin@hissjo.net