Förtroendevalda

Jon Malmqvist: Gruppledare, ersättare KSAU, ledamot kommunstyrelsen och kommunfullmäktige samt ersättare Växjöbostäder, Värends Räddningstjänst och kommunstyrelsens organisation- och personalutskott.

Kontakt: jon.malmqvist@kristdemokraterna.se, 073-9918619

Olle Sandahl: Ordf Videum, ledamot utbildningsnämnden samt ersättare i VKAB och kommunfullmäktige.

Kontakt: olle.sandahl@kristdemokraterna.se, 070-827 63 24

Patric Mrad: Andre vice ordf. arbete och välfärd, ersättare i kommunfullmäktige.

Kontakt: patric.mrad@vaxjo.se, 070-460 94 83

Anna Zelvin: Andre vice ordförande i omsorgsnämnden samt ersättare i kommunfullmäktige,

Kontakt: anna.zelvin@kristdemokraterna.se, 076-872 07 34

Ricardo Chavez: Ordförande Institutet för lokal och regional demokrati, ersättare i kommunstyrelsen samt ledamot kultur- och fritidsnämnden och ersättare i Kulturparken Småland.

Kontakt: ricardo.chavez@vaxjo.se, 070-5289635

Gustaf Bergström: ersättare byggnadsnämnden samt ledamot Vidingehem

Kontakt: gustaf.bergström@kristdemokraterna.se, 070-432 19 91

Edvin Sjöstrand: ledamot Vöfab

Kontakt: edvinkdu@gmail.com, 076-8543995

Göran Kannerby: ledamot VEAB samt ersättare i arbete och välfärd och dess individutskott.

Kontakt: goran.kannerby@kristdemokraterna.se, 072-512 34 09

Kaj-Mikael Pettersson: ersättare tekniska nämnden, utbildningsnämnden och Braåsgården

Kontakt kaj-mikael.petersson@kristdemokraterna.se, 072-1829901

Lennart Johnsson: ersättare överförmyndarnämnden

Kontakt: lennart.johnsson@kristdemokraterna.se, 070-550 48 31

Elisabeth Sigfridsson: ersättare miljö- och hälsoskyddsnämnden

Kontakt:  070-916 66 42, elisabethsigfridsson@telia.com

Patrik Åkesson: ledamot tekniska nämnden

Kontakt: 070-542 17 00, sturkofast@gmail.com

Bertil Olsson: kommunrevisionen

Kontakt: bertil.olsson@kristdemokraterna.se, 0706754646