Då var det dags!

Äntligen är det dags att gå och rösta.

Hjälp oss att komma över 50 % röstdeltagande med att ta en Kristdemokratisk valsedel, när du går och röstar den 25 maj i Europaparlamentsvalet.

På valsedeln finns många bra namn att välja bland om du vill kryssa.

Tack för ditt stöd!

Michael Anefur i Trollhättan

Öppet möte inför EU-valet
”Varför finns det tiggare på våra gator från andra EU-länder?”
Många undrar över tiggarna som sitter utanför affärer i
snart alla kommuner. Varför är de här, och vad är deras
hemländers — och EU:s gemensamma sociala ansvar?
Kom och lyssna på
Michael Anefur,
nr 3 på Kristdemokraternas valsedel
och Regeringens hemlöshetssamordnare i Sverige
Alla EU-medborgare ska kunna få förutsättningar för ett gott liv.
Alla människor har ett unikt och okränkbart värde, därför är det viktigt att arbeta för
att minska fattigdom, diskriminering och korruption i EU.
Penilla Gunther, riksdagsledamot, är moderator. Välkommen till en intressant kväll!
TID: Torsdag den 15 maj kl.18.30
PLATS: Folkets Hus Kulturhuset, Trollhättan, 1 tr upp
Arr. Kristdemokraterna Trollhättan tillsammans med
Kristdemokraterna Västra Götaland Norra

Kandidater till valet 2014

Nomineringsstämma hölls i Gråbo för Kristdemokraterna i valkretsen Västra Götaland Norra, där riksdags- och regionlistor fastställdes inför valet 2014.

Penilla Gunther blev förstanamn på riksdagslistan och Monica Selin blev förstanamn på regionlistan, båda från Trollhättan.

Riksdagsvalsedeln fick följande ordning:
1.        Penilla Gunther, Trollhättan
2.        Niklas Hellgren, Alingsås
3.        Maria Nilsson, Trollhättan
4.        Jonatan Sundéen, Ale
5.        Johanna Lövgren, Alingsås
6.        Daniel Jensen, Mellerud
7.        Marie-Louise Bäckman, Vänersborg
8.        Tommy Dahlman, Trollhättan
9.        Lena Hagström, Lerum
10.        Ingemar Kihlström, Herrljunga
11.        Åsa Hellberg, Vårgårda
12.        Karin Johansson, Mellerud
13.        Gunilla Lindell, Lerum
14.        Arne Olsson, Vårgårda
15.        Anna-Greta Strömberg, Bengtsfors
16.        Peter Johansson, Färgelanda
17.        Birgitta Berglund, Lilla Edet
18.        Christer Törnell, Åmål
19.        Hanna Ludvigsson, Trollhättan
20.        Daniel Dahlén, Vårgårda
21.        Ann-Lie Tulokas Olsson, Alingsås
22.        Ingemar Bäckman, Dals Ed
23.        Kerstin Setterberg, Herrljunga
24.        Urban Eklund, Alingsås
25.        David Lega, Göteborg

Regionvalsedeln fick följande utformning:
1.        Monica Selin, Trollhättan
2.        Stefan Svensson, Alingsås
3.        Gunilla Lindell, Lerum
4.        Stig Andersson, Bengtsfors
5.        Maria Nilsson, Trollhättan
6.        Daniel Jensen, Mellerud
7.        Marie-Louise Bäckman
8.        Staffan Setterberg, Herrljunga
9.        Agneta Jansson, Vårgårda
10.        Peter Johansson, Färgelanda
11.        Annelie Lundström, Lerum
12.        Orvar Carlsson, Vänersborg
13.        Marianne Genborg, Lilla Edet
14.        Christer Törnell, Åmål
15.        Ingrid Hellberg, Ale
16.        Erik Johansson, Mellerud
17.        Anna-Greta Strömberg, Bengtsfors
18.        Arne Olsson, Vårgårda
19.        Ann-Lie Tulokas Olsson, Alingsås
20.        Wimar Sundéen, Ale
21.        Åsa Hallberg, Vårgårda
22.        Jens Nielsen, Lilla Edet
23.        Johanna Lövgren, Alingsås
24.        Ingemar Bäckman, Dals Ed
25.        Maria Eliasson, Herrljunga
26.        Zoran Firis, Mellerud

Förslag på valsedlar

INFORMATION OM NOMINERINGSGRUPPEN OCH DESS ARBETE

Nomineringskommittén har bestått av: Ordförande Urban Eklund Alingsås, Arne Olsson Vårgårda, Orvar Carlsson Vänersborg, Karin Johansson Mellerud, Harald Hårdstedt Åmål och Gunilla Lindell Lerum (till och med 21 oktober 2013)

Partiets riktlinjer för nomineringsarbetet antogs av distriktet vid Höststämman 2012. Kommittén har också utgått från dessa i sitt arbete.

Vi har genom en samlad bedömning vaskat fram förtroendevalda som kan föra fram partiets politik.

Nedan finns nomineringskommitténs förslag på valsedlar.

Kristdemokraterna

Västra Götaland-norra

VALSEDEL TILL RIKSDAGSVALET 2014

NOMINERINGSKOMMITTÈNS FÖRSLAG

Plats      Efternamn                       Förnamn                            Kommun
1          Gunther                             Penilla                                Trollhättan
2          Hellgren                             Niklas                                 Alingsås
3          Nilsson                              Maria                                  Trollhättan
4         Lega                                   David                                  Göteborg
5         Lövgren                             Johanna                             Alingsås
6         Jensen                               Daniel                                 Mellerud
7         Bäckman                           Marie-Lousie                     Vänersborg
8         Dahlman                            Tommy                              Trollhättan
9        Hagström                          Lena                                   Lerum
10      Kihlström                          Ingemar                             Herrljunga
11      Hallberg                             Åsa                                     Vårgårda
12     Vänerlöv                            Andreas                             Vänersborg
13     Johansson                        Karin                                  Mellerud
14     Sundeen                            Jonatan                             Ale
15     Lindell                                Gunilla                               Lerum
16     Olsson                               Arne                                   Vårgårda
17     Strömberg                         Anna-Greta                       Bengtsfors
18     Johansson                        Peter                                  Färgelanda
19     Berglund                           Birgitta                               Lilla-Edet
20    Thörnell                             Christer                             Åmål
21    Ludvigsson                       Hanna                                Trollhättan
22    Dahlén                               Daniel                                 Vårgårda
23   Tulokas Olsson                Ann-Lie                              Alingsås
24   Bäckman                           Ingemar                              Ed
25   Setterberg                         Kerstin                               Herrljunga
26   Eklund                               Urban                                 Alingsås

Kristdemokraterna

Västra Götaland-norra

VALSEDEL TILL REGION/LANDSTINGSVALET 2014

NOMINERINGSKOMMITTÈNS FÖRSLAG 

Plats      Efternamn                       Förnamn                          Kommun
1           Selin                                   Monica                             Trollhättan
2           Svensson                          Stefan                               Alingsås
3           Lindell                                Gunilla                              Lerum
4          Andersson                         Stig                                    Bengtsfors
5         Nilsson                              Maria                                  Trollhättan
6         Jensen                               Daniel                                 Mellerud
7         Bäckman                           Marie-Louise                     Vänersborg
8        Setterberg                         Staffan                               Herrljunga
9        Jansson                             Agneta                               Vårgårda
10      Johansson                        Peter                                  Färgelanda
11      Lundström                        Annelie                               Lerum
12      Carlsson                            Orvar                                  Vänersborg
13      Genborg                            Marianne                           Lilla Edet
14      Thörnell                             Christer                             Åmål
15       Hellberg                             Ingrid                                 Ale
16       Johansson                        Erik                                     Mellerud
17       Strömberg                         Anna-Greta                       Bengtsfors
18       Olsson                               Arne                                   Vårgårda
19      Tulokas Olsson                Ann-Lie                               Alingsås
20       Sundeén                          Wimar                                  Ale
21       Hallberg                             Åsa                                     Vårgårda
22       Nielsen                               Jens                                   Lilla-Edet
23       Lövgren                             Johanna                             Alingsås
24       Bäckman                           Ingemar                              Ed
25       Eliasson                             Maria                                  Herrljunga
26       Firis                                    Zoran                                 Mellerud
 

Riksting

Kristdemokraternas riksting hålls under 4 dagar i Karlstad, 26 – 29 september. Från vårt distrikt så åker vi 22 personer. Jonatan Sundeén, David Rydén, Mona-Lisa Sundeén och Wimar Sundeén från Ale, Cecilia Johansson Lilla Edet, Monica Selin,Dan Selin, Maria Nilsson och Penilla Gunther från Trollhättan, Uno Löfgren, Marie-Louise Bäckman och Gunnar Bäckman från Vänersborg, Peter Johansson Färgelanda, Ingemar Bäckman Dals Ed, Jan-Åke Jansson Bengtsfors, Karin Johansson och Erik Johansson från Mellerud, Gunilla Lindell Lerum, Gunilla Gomér Alingsås, Elisabeth Kihlström och Ingemar Khlström från Herrljunga och Åsa Hallberg Vårgårda.

Du kan följa oss genom SVT Forum Torsdag 13.30 – 15.25, Fredag 09.00 – 17.00, Lördag 08.30- 15.45 och Söndag 09.00 – 12.30

Välkomna!

Distriktet Västra Götaland Norra är det som tidigare var norra Älvsborg . Det finns 13 avdelningar i distriktets organisation och alla har representation i kommunernas fullmäktige. I Västra Götaland är distriktet ett av 5 distrikt.I regionen har distriktet 2 regionfullmäktigeplatser.