• Våra politiker

     

     

      Niklas Arvidsson

    Uppdrag: Kommunalråd, Kommunfullmäktige, Kommunstyrelsen
    och vice ordförande i Borås Stadshus AB

    E-post: Niklas.arvidsson@kristdemokraterna.se

     

     

     

     

     

     

      Jonathan Tellbe

    Uppdrag: Partiavdelningsordförande,
    samt ersättare i Tekniska nämnden

    E-post: Jonathan.tellbe@gmail.com

     

     

     

     

     

     

      Annette Arvidsson

    Uppdrag: Vice partiavdelningsordförande, samt
    ledamot i grundskolenämnden

    E-post: anette-arvidsson@hotmail.com

     

     

     

     

     

     

     

      Hans Gustavsson

    Uppdrag: 1:e vice ordförande i Vård- och äldrenämnden,
    ersättare i Kommunstyrelsen, samt
    Ledamot i Kommunfullmäktige

    E-post: hans.gustafsson@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

     

     

      Lisa Berglund

    Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige, ledamot i
    Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden,
    samt regionuppdrag.

    E-post lisa.j.berglund@gmail.com

     

     

     

     

     

     

      Magnus Sjödahl

    Uppdrag: 1:e vice ordförande i Fritids- och folkhälsonämnden,
    Ledamot i Kommunfullmäktige, regionuppdrag och nämndeman.

    E-post: magnus.sjodahl@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

      Falco Güldenpfennig

    Uppdrag: 1:e vice ordförande i Kulturnämnden, regionuppdrag,
    samt ersättare i arbetslivsnämnden

    E-post: falco.guldenpfennig@politiker.boras.se

     

     

     

     

      Gunilla Christoffersson

    Uppdrag: Ledamot i Förskolenämnden, ersättare i Kommunfullmäktige

    E-post: Gunilla.christoffersson@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

     

      Valéria Kant

    Uppdrag: Ledamot i Regionfullmäktige, ersättare i Kommunfullmäktige,
    samt ersättare i Indvid- och familjeomsorgsnämnden

    E-post: valeria.kant@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

      Lennart Malmerfors

    Uppdrag: Ledamot i Samhällsbyggnadsnämnden, samt
    Ersättare i styrelsen för AB Bostäder Borås

    E-post: lennart.malmerfors@politiker.boras.se

     

     

     

     

      Per-Jonas Carlsson

    Uppdrag: Ersättare i Borås Energi och Miljö ABs styrelse,
    samt kassör i partiavdelningsstyrelsen.

    E-post: per-jonas.carlsson@nasdaq.com

     

     

     

     

     

     

     

      Else-Marie Lindgren

    Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

    E-post: else-marie.lindgren@politiker.boras.se

     

     

     

      Daniel Swedengren

    Uppdrag: Vice ordförande i styrelsen för
    Borås kommuns parkerings AB

     

     

     

     

     

     

     

      Hans Thornander

    Uppdrag: Ersättare i Samhällsbyggnadsnämnden
    Ersättare i partiavdelningsstyrelsen

    E-post: hans.thornander@politiker.boras.se

     

     

     

     

      Alexandra Florén

    Uppdrag: Ersättare i Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden,
    samt vice ordförande KDU Borås

    E-post: alexandra.floren@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

     

      Helena Ishizaki

    Uppdrag: Ersättare i Förskolenämnden, samt
    ersättare i partiavdelningsstyrelsen

    E-post: helena.ishizaki@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

     

     

     

     

      Emanuel Mäkinen

    Uppdrag: Ersättare i Lokalförsörjningsnämnden

    E-post: emanuel.makinen@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

     

     

     

      Ingela Hallgren

    Uppdrag: Ersättare i Fritids- och folkhälsonämnden,
    samt ersättare i Vård- och äldrenämnden

    E-post: ingela.hallgren@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

      Lars Lyborg

    Uppdrag: Ledamot i Sociala omsorgsnämnden, samt
    ersättare i Miljö- och konsumentnämnden

    E-post: lars.lyborg@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

     

     

     

     

      Ulrika Gunnarsson

    Uppdrag: Ersättare i Sociala omsorgsnämnden

    E-post: ulrika.gunnarsson@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

      Ted Thilander

    Uppdrag: Ersättare i Grundskolenämnden

    E-post: ted.thilander@politiker.boras.se

     

     

     

     

     

     

      Åke Ekvad

    Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige, samt
    Ledamot i Lokalförsörjningsnämnden

     

     

     

     

     

     

      Bengt-Göran Persson

    Uppdrag: Ersättare i Servicenämnden

     

     

     

     

     

     

      Emil Moghaddam

    Uppdrag: Ersättare i Kulturnämnden, samt
    Ordförande KDU Borås

     

     

     

     

     

     

      Harald Finlöf

    Uppdrag: Ledamot i Tekniska nämnden

     

     

     

     

     

     

     

      Ronnie Friström

    Uppdrag: Ersättare i styrelsen för AB Sandhultsbostäder

     

     

     

     

     

     

     

      Karl-Gustav Drotz

    Uppdrag: Ledamot i styrelsen för Borås Elnät AB, samt

    ersättare i styrelsen för Borås Djurpark AB