• Förtroendevalda 2018-2022

    Motala kommun 2018-2022

    I valet till kommunfullmäktige i Motala 2018 så fick Kristdemokraterna 4,92 % av rösterna. Det gav oss följande representation i nämnder och styrelser i Motala kommun för mandatperioden 2018-2022.

    Kommunfullmäktige (t.o.m 14 okt 2022) | > webb-tv
    Nils-Ingvar Graan, ledamot, ordförande
    Erik Forslund, ledamot, gruppledare
    Jan Gyllenhammar, ledamot
    Lars-Johan Sunnerberg, 1:e ersättare (fr.o.m 12 nov 2018)
    Ulla Wretman, 2:e ersättare (fr.o.m 12 nov 2018)
    Madeleine Gyllenhammar, 1:e ersättare (2018-10-15)
    Lars-Johan Sunnerberg, 2.e ersättare (2018-10-15–2018-11-11)

    Kommunfullmäktiges presidium (t.o.m 14 okt 2022)
    Nils-Ingvar Graan, ledamot, ordförande

    Beredningen för politiska prioriteringar ”LUP-beredning” (t.o.m 28 feb 2019)
    Erik Forslund, ledamot (2018-10-15–2019-04-08)

    Kommunstyrelsen (t.o.m 14 okt 2022)
    Erik Forslund, ersättare

    Kommunstyrelsen, Arbetsgrupp för landsbygdsutveckling (okt 2018-okt 2022)
    Erik Forslund, ledamot (fr.o.m 18 dec 2018)

    Kommunstyrelsen, Rådet för funktionshinderfrågor (okt 2018-okt 2022)
    Erik Forslund, ledamot, ordförande (2018-12-18–2019-02-25)

    Bildningsnämnden
    Jessica Antebrink, ledamot

    Bildningsnämndens kultur- och fritidsutskott
    Jessica Antebrink, ledamot

    Socialnämnden
    Cecilia Fransson, ersättare (fr.o.m 2019-08-26)
    Ulla Wretman, ersättare (2019-01-01–2019-08-26)

    Samhällsbyggnadsnämnden
    Urban Larsson, ersättare
    Andreas Westling, ersättare (fr.o.m 2019-08-26)
    Cecilia Fransson, ersättare (2019-03-11–2019-08-26)
    Pernilla Willemsen, ersättare (2019-01-01–2019-02-11)

    Tekniska servicenämnden
    Lars-Johan Sunnerberg, ersättare

    Vatten- och Avfallsnämnden (Motala-Vadstena)
    Lars-Johan Sunnerberg, ersättare

    Valnämnden
    Lars-Johan Sunnerberg, ledamot

    Överförmyndarnämnden (Motala, Mjölby, Vadstena och Ödeshög)
    Christer Torebring, ersättare (KD Ödeshög)

    Nämndemän vid Linköpings tingsrätt (t.o.m 31 dec 2023) (>>)
    Inga-Lill Johansson, ledamot (1 jan 2020 – 31 dec 2023)

    Nämndemän vid Linköpings tingsrätt (t.o.m 31 dec 2019) (>>)
    Raendie Andersson, ledamot (1 jan 2016 – 31 dec 2019)

    Styrelsen för Stiftelsen Direktör Gustaf Råhléns donationsfond
    Nils-Ingvar Graan, ledamot, ordförande

    Styrelsen för Motala Idrottspark AB (MIPAB) (>>) ”ord. Bolagsstämma 2019-2023”
    Urban Larsson, ersättare

    Styrelsen för Sjöstaden Motala Fastighetsutveckling AB ”ord. Bolagsstämma 2019-2023”
    Erik Forslund, ersättare

    AB Wettern ”ord. Bolagsstämma 2019-2023”
    Erik Forslund, ombudsersättare

    Skill Scandinavia AB (>>) ”ord. Bolagsstämma 2019-2022”
    Nils-Ingvar Graan, ombud

    Östsvenska Yrkeshögskolan AB (>>) ”ord. Bolagsstämma 2019-2022”
    Erik Forslund, ombudsersättare

    Beredningen för organisation- och arvodesfrågor (??)
    – ev. hösten 2021??

     


    Region Östergötland 2018-2022
    Valkrets 5 Motala-Finspång

    I valet till regionfullmäktige i Motala-Finspångs valkrets 2018 så fick Kristdemokraterna 6,73 % ”hela regionen 7,47 %” av rösterna. Det gav oss följande representation i nämnder och styrelser i Region Östergötland för mandatperioden 2018-2022.

    Regionfullmäktige (t.o.m 14 okt 2022)
    Nils-Ingvar Graan, ledamot
    Marie Johansson, 1:e ersättare
    Edite Järpehag, 2:e ersättare
    Erik Forslund, 3:e ersättare

    Revisionen perioden 2019-2022
    Jan Gyllenhammar, ledamot

    Styrelsen för AB ÖstgötaTrafiken (>>) ”ord. Bolagsstämma 2019-2023
    Nils-Ingvar Graan, ledamot

    Styrelsen för AB Kinda kanal (>>)
    Nils-Ingvar Graan, ledamot, vice ordförande