• Kandidater till fullmäktige 2026

    Presentation av kandidater till kommunfullmäktige listan i Laxå kommun
    Nr 1
     Hej på er alla
     Jag heter Ivonny Falk, är 59 år och bor i Finnerödja sedan 12 år   med man och husdjur   barn och barnbarn utspritt från norr   till söder.
     Vem är jag ?
     Bakgrund : Född i Karlskoga, bott i Tiveden i 23 år.
     Yrken : Tandsköterska och kriminalvårdsinspektör. Älskar   utredningar, ekonomi och statistik 📈
     Fritid : Hittas oftast i skog och mark på min fyrhjuling, med f   fiskespö och svampkorg och så älskar jag hårdrock.
    ✅️ Min politiska resa
    Jag började intressera mig för politik för flera år sedan och kom sedan att välja KD
    – det blev helt rätt beslut.
    Jag tror starkt på subsidiaritetsprincipen – att beslut ska fattas så nära medborgarna som möjligt
    ✅️ Nuvarande uppdrag :
    Jag är partiföreträdare och ordförande för KD i Laxå. Jag är ledamot i kommunfullmäktige och kommunstyrelsen, samt kommunalråd och ordförande i Barn- och utbildningsnämnden.
    Jag har även uppdrag i regionen, Svenska kyrkan och EFS
    ✅️ Det här brinner jag för :
    ● Se hela människan : Alla ska ha möjlighet att skapa sig ett gott liv utifrån egna förutsättningar
    ● Stabil kommunal ekonomi : En god kommunal ekonomi är grunden för att vi ska kunna bo, leva, studera och jobba här.
    ✅️ Avslutar med :
    För mig och mitt parti är helheten avgörande i varje beslut. Allt hänger ihop, och genom att se hela bilden bygger vi en hållbar och trygg kommun för oss alla, nu och i framtiden
    Nr 2
    Hej alla
    Jag heter Mona-Lisa Olsson och i november fyller jag 70 år.
    Jag är i grunden en Pelltorpstjej från Vretstorp, men mitt hjärta landade i Tiveden redan som 16-åring när jag kom hit som jordgubbsflicka.
    Idag bor jag i Kärret nära Ösjönäs tillsammans med min man Roland.
    Familjen är min största stolthet
    – vi har 5 barn, 7 barnbarn och i höst blir de äntligen 8
    Du möter mig oftast när jag vickar på Tiveds förskola, tjänstgör som kyrkvärd eller påtar i mitt växthus och trädgård
    Jag har valt att engagera mig för Kristdemokraterna eftersom deras politik stämmer bäst överens med mina egna värderingar.
    För mig är det helt avgörande att hela vår landsbygd kan leva och må bra.
    Jag vill brinna och arbeta för :
    ✅️ Skola på landet : Att det finns trygga förskolor och skolor nära barnen.
    ✅ ️Rimlig pendling : Att det inte ska kosta skjortan att ta sig till jobbet.
    ✅️ Fungerande vård : En trygg och tillgänglig sjukvård när man behöver den.
    ✅️ Tryggt åldrande : Att kunna bo kvar i sitt eget hem med rätt stöd på äldre dar.
    Hoppas vi ses och kan prata vidare om hur vi gör vår bygd och kommun ännu bättre
    Nr. 3
    Hej alla nära och kära och kommuninvånare !
    Jag vill passa på att presentera mig lite närmare. Rebecka Schön heter jag, är 39 år och uppvuxen i Laxå.
    Till yrket är jag HR – specialist 👥️
    Numera bor jag sedan 18 år i Hasselfors med min man och våra två barn – här stortrivs vi. Med en mor som var och är lokalpolitiker fick jag redan tidigt i livet med mig ett starkt samhällsintresse
    Det intresset har jag omsatt i handling, och sedan 2018 har jag äran att sitta i kommunfullmäktige, överförmyndarnämnden samt verka som vice ordförande i både Laxå Värme och Laxå Vatten
    Jag brinner för lokal utveckling och för att Laxå kommun ska vara en fantastisk plats att bo, leva och verka i.
    Nr. 4
    Präst – Kommunpolitiker – Hasselforsbo
    Jag heter Janne Wallgren och är verksam som präst. Jag bor i vackra Hasselfors tillsammans med min fru, två döttrar och våra tre katter.
    Mina stora passioner :
    På fritiden vistas jag gärna i skog och mark här i vår vackra kommun, ofta med en geologhammare i handen.
    Geologi och historia är stora intressen, liksom hårdrocksmusik. Som finne älskar jag naturligtvis bastubad och är engagerad i Hasselfors kulturbastuförening
    Mitt politiska engagemang :
    Jag engagerar mig i kommunpolitiken för att samhällsfrågor är viktiga för mig.
    Jag vill bidra till ett levande lokalsamhälle där både familjer, äldre, företag och föreningar kan utvecklas vidare.
    Jag vill verka i en kommun där närhet, omtanke och framtidstro får prägla besluten
    – med ansvarstagande, mod och samverkan som ledord
    Jag vill arbeta för att Laxå kommun ska vara en plats där människor väljer att flytta till, bilda familj och trivas hela livet.
    Mina hjärtefrågor är :
    ■ Barn- och utbildningsfrågor
    ■ Föreningsliv
    ■ Företagande
    Nr.5
    Mitt hjärta klappar för Laxå
    Hej alla vänner och grannar, jag heter Anette Schön och de flesta av er känner mig nog som en engagerad Laxåbo sedan 1970.
    Efter en barndom med många flyttar både i Närke och Sörmland känns det fantastiskt att ha fått rota sig här.
    Att två av mina tre barn också valt att stanna i kommunen med sina familjer är jag också så tacksam för
    Mitt engagemang för vår kommun handlar i grunden om att alla som bor här ska må så bra som möjligt och få leva i frid 🕊️
    Med min bakgrund som läkarsekreterare, arbetsterapeut och folkhögskollärare har jag alltid brunnit för mötet med människor
    Sedan 1994 gör jag det via Kristdemokraterna genom olika politiska forum, såsom kommunfullmäktige, kommunstyrelsen men framför allt Social- och omsorgsnämnden ⚖️
    När jag inte bakar, väver eller engagerar mig i Bergskyrkan kan ni numera hitta mig i Väntjänsten, som jag jobbat för att återinföra efter pandemin. ☕
    Jag vill fortsätta bidra till ett Laxå där vi bryr oss om varandra.
    Har du tankar om hur vi kan göra vår kommun ännu bättre så är du välkommen att höra av dig

    Jag älskar Laxå!

     

    Nr. 6
    Hej på er !
    En kort presentation om vem jag är –  Håkan Gustavsson heter jag, 59 år i nuläget, född och uppvuxen i Finnerödja där jag fortfarande bor kvar 
    Nu när alla 3 barnen är utflugna är det jag och min fru samt ett par katter kvar i hushållet och samtliga trivs väldigt bra här
    Efter att arbetsdagen på ett större företag inom industrin är slut så är det hus & hem, bilar, föreningsliv, båtliv på sommaren samt framför allt barn och nu dessutom 3 barnbarn som med glädje upptar fritiden
    Varför jag gav mig in i politiken och fortfarande håller en fot kvar:  Mitt brinnande intresse för samhällsutvecklingen inom kommunen generellt men specifikt i de södra delarna.
    För en lokalpatriot som mig är det av absolut högsta vikt att göra vad man kan för att se till att såväl nuvarande som kommande generationer ges så goda förutsättningar som möjligt för att bo och leva i vårt landsbygdsområde där vi vet att vi har en utmanande situation inom flera områden.
    Nr. 7
    Hej alla vänner och bekanta
    Här har ni mig – Karina Martinsson – en stolt Laxå-bo sedan 1989 (japp, jag övergav Svartå för drygt 35 år och har sedan varit Laxå trogen)
    Till vardags hittar ni mig i industrin där jag rattar maskiner som operatör, men hemma är det mina katter som står för arbetsledningen i vårt lilla hus  När jag inte lyder deras minsta vink spenderar jag så mycket tid jag bara kan med mina fantastiska bonusbarn.
    Jag har ett hjärta som klappar extra varmt för två saker :
     – Kristdemokraterna : Jag har varit partiet trogen i många år och älskar att få vara med och påverka vår kommun genom mina uppdrag
     – Äventyr : Jag älskar utflykter och att se nya platser. Mitt absoluta favoritminne ? Kina ! – En resa jag lever på än idag.
    Nr. 8
    Jag heter Ingrid Sundström, är 78 år.
    Jag har varit engagerad i KD I många år och haft olika uppdrag inom politiken.
    Nu vill jag berätta lite mer om mig och mina hjärtefrågor
    Trygghet för våra barn 🌱
    Jag har arbetat i skolan och vår familj har under många år varit fosterhem och sommarhemsfamilj. Jag vet hur viktigt det är att ge barn trygghet, struktur och meningsfulla fritidssysselsättningar tidigt i livet !
    Ett intresse som jag själv haft sedan jag var ca 10 år är – tåg  och sedan många år är jag engagerad i Laxå Modelljärnvägsförening och har även en egen bana hemma – tågintresset ligger i släkten
    Gemenskap för våra äldre
    Laxå får en allt äldre befolkning.
    Vi måste värna om varandra och samarbeta med våra lokala föreningar för att bryta ensamhet och skapa trygghet
    Hör gärna av dig om du vill prata tåg eller om hur vi tillsammans gör Laxå ännu bättre för både unga och gamla
    Varma hälsningar,
       /Ingrid Sundström
    Nr 9.
    Hej på er !
    Walentino Åkerblad, men de flesta känner mig som Walle.
    Jag är en 53-årig skogsmaskinförare  som har insett att träden är betydligt bättre samtalspartners än stadsbor.
    Efter några år på västkusten och i Tyskland  förstod jag snabbt att det bara finns en fast punkt på jorden, och det är Finnerödja, där jag växte upp.
    Nu bor jag i ett torp mitt i skogen tillsammans med min fru, en hund , ett gäng katter  och tystnaden. Skogen är mitt liv och mitt kontor, och jag har haft bössan på axeln sedan jag var gammal nog att gå.
    När jag inte kör tunga maskiner eller smyger i buskarna gillar jag att husera i köket
    Enligt min fru och några andra modiga själar är jag faktiskt riktigt vass på matlagning
    Annars hittar du mig oftast sittandes på en stol lutad mot husväggen med en kall öl 🍺 i handen, njutande av solens strålar
    ■ Jag älskar att nörda ner mig i historia och slukar mängder av ljudböcker  medan jag jobbar.
    ■ Jag brinner för vår levande landsbygd och anser att folk ska få sköta sig själva och ha friheten att bestämma över sina egna liv.

    Kort sagt : en jaktintresserad skogsmulle med smak för det goda i livet

    Nr 10
    Namn : Kristina Bruus
    Ålder : 69 år
    Yrke : Musiklärare. Anställd i Laxå Kommunala Musikskola i många år. Pianopedagog  i Skövde kommun elva år, innan jag gick i pension.
    Nu vikarierar jag ibland som kantor i Bodarne pastorat och har en del pianoundervisning i Laxå kommun.
    Mig som person : Jag är gift med Weine och vi har tre söner. Vi bor i Laxå sedan många år. Jag bodde i Finnerödja under min barndom och uppväxt, så jag har gått i skola både i Finnerödja och Laxå.
    Alltså ligger Laxå kommun mig varmt om hjärtat 💓
    Jag är medlem i Bergskyrkans församling, spelar saxofon i Laxå blåsorkester och spelar piano i olika sammanhang. Musiken har funnits med hela mitt liv. Tycker om promenader och vandringar i skog och mark.  Plockar gärna bär.
    ➡️ Jag vill att människor ska uppfatta mig som en ärlig och pålitlig person.
    ➡️ Politiskt vill jag ta goda beslut med ärlighet, omtanke, ödmjukhet och mod.
    För närvarande sitter jag med i Social- och omsorgsnämnden.
    Hör av dig om du undrar över något

                   / Kristina

    Nr 11
    Hej alla fina vänner och grannar
    Jag heter Doris Rosenlind, har varit kristdemokrat i många år nu och vill gärna presentera mig lite närmare för er.
    Jag är ursprungligen från Polen men har kallat Sverige mitt hem sedan 1991.
    År 2003 gick flyttlasset till fantastiska Finnerödja tillsammans med min man och våra två barn. Idag har barnen flugit ut ur boet, så nu är det jag, min man och vår hund som njuter av lugnet här hemma
    I över 20 år har jag haft förmånen att arbeta inom äldreomsorgen här i kommunen.
    Ni har kanske sett mig på Tivedsgården tidigare, men numera hittar ni mig på Ramundegården.
    Mitt hjärta klappar extra varmt för omsorgen om våra äldre, och för ett år sedan tog jag steget att vidareutbilda mig till specialistundersköterska inom palliativ vård.
    För mig är det otroligt viktigt att våra äldre får den omsorg och respekt de har rätt till. Jag brinner för en trygg och kvalitetssäker vård där varje individ känner sig sedd och omhändertagen hela vägen
    Jag trivs fantastiskt bra med mitt arbete och med livet här i Finnerödja.
    Ser fram emot att fortsätta bidra till en trygg miljö för oss alla
    Varma hälsningar
                  /Doris
    Nr 12
    Hej alla vänner och Laxåbor!
    Ingemar Schön till namnet  och Laxå har varit mitt hem i över 50 år nu. Jag kom hit 1969 för ett jobb på ESAB och tänkte nog, som många andra, att det bara skulle bli ett kort kapitel i livet
    Men jag trivdes så bra med både jobben och människorna att jag blev kvar – och det har jag aldrig ångrat
    Mitt yrkesliv har präglats av inköp och logistik  innan pension som inköpschef på Volvo CE i Hallsberg.
    En stor del av mitt liv är min familj ; jag är gift och vi har glädjen att ha både barn och barnbarn
    Att några av dem också valt att bo här i kommunen gör att mitt engagemang för Laxås framtid känns extra viktigt – det är ju här de ska växa upp och leva
    Jag brinner för handlingskraft och att saker ska hända på riktigt .
    Därför har mina uppdrag som ordförande i Laxå Hem AB och Kommunfastigheter 🏠, samt ledamot i Byggnadsnämnden, känts/känns helt rätt för mig. Jag gläds verkligen över hur vi har lyckats rusta upp Laxå kommun de senaste åren
    Mitt hjärta klappar för hela lokalsamhället, och därför är jag även engagerad som kassör i Laxå Villaägareförening  och som ledamot i Bergskyrkan ⛪
    När jag inte jobbar med kommunens utveckling eller föreningslivet hittar ni mig förmodligen i skidspåret (året runt!), i trädgården  eller aktiv inom Kristdemokraterna
    Vi ses i Laxå!
    Hälsningar,
    /Ingemar
    Nr 13
    Hej alla fina vänner och bekanta!
    Tänkte att det var dags för en liten presentation av mig
    Jag heter Paulina Gustafsson , är en glad och positiv 34-åring som bor här i Laxå tillsammans med min sambo och våra barn
    Till vardags jobbar jag som undersköterska inom hemtjänsten, ett jobb jag verkligen brinner för  För mig är det så otroligt viktigt att våra äldre får en meningsfull och fin vardag – de förtjänar verkligen det allra bästa.
    Jag är en omtänksam person som vill att alla ska ha det bra. Mitt hjärta klappar lite extra för både de yngre och de äldre i vårt samhälle
    En trygg skola för våra barn och en riktigt bra äldreomsorg är något jag tycker är superviktigt  ✨
    När jag inte jobbar hittar ni mig mest tillsammans med min familj, det är där jag trivs som bäst
    Det är alltid lite klurigt att beskriva sig själv , men undrar ni något mer är det bara att fråga
    Varma hälsningar,

         /Paulina

    Nr 14
    Hej på er
    Här har ni Helena Filipsson– en 51-årig livsnjutare som numera trivs allra bäst i kockkläderna , men som bär med sig den varma omtanken från åren som undersköterska
    När jag inte lagar god mat hittar ni mig förmodligen ute i svampskogen , med ett handarbete i händerna  eller mysandes med mina katter
    Barnen är utflugna och vuxna , så nu finns det gott om tid för både hobbys och livets goda tillsammans med min sambo
    Det är just det där ”livets goda” som driver mig in i politiken
    – som Kristdemokrat vill jag arbeta för en kommun där ingen glöms bort och där familjen och gemenskapen står i centrum
    Med min bakgrund inom vården brinner jag extra mycket för en värdig äldreomsorg – det ska finnas tid för både god mat, mänsklig närvärme och trygghet, precis som jag själv prioriterar i mitt kök
    Jag vill bidra till ett samhälle som bygger på förvaltarskap av vår vackra natur  (så att vi kan plocka svamp i generationer framåt!) och en stark tro på att vi människor växer när vi tar hand om varandra
    Jag är en obotlig optimist som tror på både framtiden och kraften i oss människor
    Ser fram emot att sprida lite positivitet och vara med och bygga ett varmare och tryggare samhälle här i vår kommun
       /Helena
    Nr 15
    Hej alla vänner och grannar i Laxå kommun
    Jag heter Anders Olofsson. Många känner mig som fritidspedagog på Saltängsskolan eller som granne hemma i fina Hasselfors där jag bor med min fru
    Med erfarenhet från både industrin och skolan ser jag Laxås stora styrka :
    – vår sammanhållning  centralt i allt jag gör.
    Som fritidspedagog brinner jag extra mycket för våra barn och unga.
    Jag vill verka för en trygg uppväxt och en meningsfull fritid där ingen hamnar utanför. Vi ska också ta vara på vår fantastiska natur – den är en unik plats för både lek, äventyr och återhämtning för oss alla!
    Sedan 2014 har vi i Kristdemokraterna arbetat hårt för att stärka kommunens ekonomi och framtidstro.  Vi har kommit en bit på väg, men vi är inte klara än !
    Jag vill fortsätta bygga en trygg och varm kommun där man kan trivas i livets alla skeden.
    Jag hoppas på ditt förtroende i valet i september 2026
    Tillsammans gör vi skillnad!
        /Anders
    Nr 16
    Hej alla !
    Kenneth Johansson här – 64 år, livsnjutare och nu även redo att göra skillnad
    De flesta av er känner mig nog som maken till min fantastiska Annika, pappa till våra två grabbar (35 och 31 år), eller som den där stolta farfarn som jagar efter barnbarnen på 12, 8 och snart 2 år
    Efter ett långt yrkesliv som konstruktör på ESAB – där jag lärt mig att allt går att lösa om man bara har rätt ritning – har jag de senaste åren landat i något helt annat – jobbet som personlig assistent.
    Det har gett mig ett hjärta som bultar extra hårt för dem som behöver oss mest.
    Varför jag knackar dörr för KD I Laxå kommun
    – Jo, för jag vill vara med och fortsätta utveckla vård och skola i hela vår kommun – på riktigt
    Mina hjärtefrågor (med både hjärna och hjärta) :
     – Våra äldre : De som byggt vårt land förtjänar en hemsjukvård med guldkant och trygghet. Ingen ska behöva känna sig bortglömd.
     – Naturen : Där jag och Annika laddar batterierna. Den miljön vill jag att mina barnbarn ska få njuta av precis som vi gör.
     – En vård som funkar : Behovsanpassad och effektiv – lika pålitlig som en gammal ESAB-svets
    Jag tror på ett samhälle där vi ser människan bakom siffrorna. När jag inte är ute i skogen eller busar med barnbarnen, vill jag arbeta för att vår kommun ska bli ännu varmare och tryggare.
        /Kenneth
    Nr 17
    Tänkte att det var dags att presentera mig lite närmare! Jag heter Niclas Gustafsson och är en sann lokalpatriot – uppvuxen i Finnerödja men numera bosatt i Laxå sedan drygt tio år tillbaka.
    I september kliver jag in i det spännande ”45-sträcket”. Livet delas med min sambo och min dotter som jag har förmånen att ha hos mig varannan vecka.
    Till vardags gör jag en insats för miljön genom att ta hand om farligt avfall – ett jobb där säkerhet och ordning är A och O.  Men när arbetsdagen är slut hittar ni mig oftast utomhus. Jag brinner nämligen för att greja i trädgården eller skruva med bilar. Det är min typ av avkoppling!
    Något som ligger mig extra varmt om hjärtat är våra unga. Jag brinner verkligen för trivsel och mående i skolan. Att alla barn ska få en trygg och positiv vardag är något jag tycker är otroligt viktigt för framtiden. 🏫 ✨
    Ser fram emot att fortsätta trivas här i krokarna och hoppas vi ses i grannskapet !
    Ha en fantastisk dag!
             /Niclas