• Våra förtroendevalda i kommunen

    Förtroendevalda från Kristdemokraterna Eskilstuna till nämnder och bolag i Eskilstuna kommun mandatperioden 2019-2022:

    Lotta Jonsson

    E-post: Lotta.jonsson@eskilstuna.se
    Mobil:
    Uppdrag:

    • Kommunfullmäktige, ledamot.
    • Gruppledare
    • Socialnämnden, 2:e vice ordförande.
    • Kommunstyrelsen, insynsplats.
    • Kommunstyrelsens arbetsutskott, insynsplats.
    • Kommunfullmäktiges valberedning

    Susanne Henning Aihonen
    E-post: susanne.aihonen@eskilstuna.se
    Tel: 016-710 51 31
    Uppdrag:

    • Politisk sekreterare
    • Arbetsmarknads- och Vuxenutbildningsnämnden, ersättare
    • Minoritetsrådet, ledamot

    Bo Hellmark

    E-post: Bo.hellmark@eskilstuna.se
    Mobil:
    Uppdrag:

    • Kommunfullmäktige, ledamot.
    • Stadsbyggnadsnämnden, ersättare.
    • Eskilstuna kommunföretag AB, ledamot.

    Paul Sabo

    E-post: Paul.Sabo@eskilstuna.se
    Mobil: 070 99 66 756
    Uppdrag:

    • Rådet för funktionshindersfrågor, ledamot

    Samuel Deivard
    E-post: samuel.deivard@eskilstuna.se
    Mobil: 070-787 09 89
    Uppdrag

    • Vård- och omsorgsnämnden, ledamot

    Kristina Gillberg 

    E-post: kristina.gillberg@eskilstuna.se
    Mobil:
    Uppdrag:

    • Jämställdhetsberedningen, ledamot.
    • Kommunfullmäktiges valberedning, ledamot.
    • Valnämnden, insynsplats.

    Reidar Ehrlin 

    E-post: reidar.ehrlin@esri.se
    Mobil:
    Uppdrag:

    • Arvodeskommitén, ledamot

    Jonas Wulff 

    E-post: Jonas.wulff@eskilstuna.se
    Mobil: 070-309 09 24

    Uppdrag:

    • Miljö- och räddningstjänstnämnden, ersättare.

    Christian Chitoleh Taura – Ledamot

    E-post: christian.taura@eskilstuna.se
    Mobil:
    Uppdrag:

    • Grundskolenämnden, ledamot

    Karl-Erik Axelsson 

    E-post:
    Mobil:
    Uppdrag:

    • Valnämnden, insynsplats

    Henry Aldrin – Ledamot

    E-post: henry.aldrin@eskilstuna.se
    Mobil: 0707-70 06 40
    Uppdrag:

    • Kommunala Pensionärsrådet, ledamot

    Tony Meshko
    E-post: tony.meshko@eskilstuna.se
    Mobil: 0760505516
    Uppdrag:

    • Revisor
    • Lekmannarevisor