• Våra förtroendevalda i kommunen

    Förtroendevalda från Kristdemokraterna Eskilstuna i Kommunfullmäktige, nämnder och bolag i Eskilstuna kommun mandatperioden 2023-2026:

    Bo Hellmark
    E-post: Bo.hellmark@eskilstuna.se
    Mobil: 072-281 86 22
    Uppdrag:

    • Gruppledare
    • Kommunstyrelsen, ledamot från 1/1-23
    • Stadsbyggnadsnämnden, ledamot.
    • Eskilstuna kommunföretag AB, ledamot.

    Susanne Henning Aihonen
    E-post: susanne.aihonen@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Politisk sekreterare
    • Arbetsmarknads- och Vuxenutbildningsnämnden, ersättare (slut 31/1-22)
    • Minoritetsrådet, ledamot (slut 31/1-22)
    • Miljö- och räddningstjänstnämnden, andre vice ordförande från 1/1 -23

    Kristina Gillberg 
    E-post: kristina.gillberg@eskilstuna.se
    Mobil:
    Uppdrag:

    • Jämställdhetsberedningen, ledamot.
    • Kommunfullmäktiges valberedning, ledamot.
    • Valnämnden, insynsplats.

    Tony Meshko
    E-post: tony.meshko@eskilstuna.se
    Mobil: 0760505516
    Uppdrag: 

    • Miljö- och räddningsnämnden, ersättare (slut 31/1-22)
    • Socialnämnden, andre vice ordförande från 1/1-23

    Carolin Andersson
    E-post: carolin.andersson@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Vård- och omsorgsnämnden, ledamot

    Paul Sabo
    E-post: paul.sabo@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Kommunfullmäktige, ledamot
    • Förskolenämnden, andre vice ordförande från 1/1-23

    Fredrik Wernqvist
    E-post: fredrik.wernqvist@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Kommunfullmäktige, ledamot
    • Kultur- och fritidsnämnden. ledamot från 1/1-23
    • Daniel Engdals musikstipendiefond, ledamot från 1/1-23

    Åsa Gindemo
    E-post: asa.gindemo@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Kommunfullmäktige, ledamot
    • Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden, ledamot från 1/1-23

    Richard Eklund
    E-post: richard.eklund@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Grundskolenämnden, ledamot

    Jonas Wulff
    E-post: jonas.wulff@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Servicenämnden. ledamot från 1/1-23
    • Lantmäteriet gode man, ledamot från 1/1-23

    Per Bergfeldt
    E-post: per.bergfeldt@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Torshälla stadsdelsnämnd, ledamot från 1/1-23

    Anneli Klavins Nyström
    E-post: anneli.nystrom@eskilstuna.se
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Eskilstuna kommunfastigheter, ledamot från 1/1-23

    Naim Naaman
    E-post: Uppdateras inom kort
    Tel: Uppdateras inom kort
    Uppdrag:

    • Eskilstuna logistik och etablering, ledamot från 1/1-23

    Kristdemokraternas nya representanter i övriga råd beslutas i årsskiftet 2022-2023 och presenteras här så snart besluten är tagna i kommunfullmäktige.