-
Förstatliga svensk sjukvård!
Vårt regionråd Sara Hallin skriver tillsammans med Thomas Hernés, sakkunnig vid socialstyrelsen och företrädare för KD Karlstad, om att förstatliga svensk sjukvård.
Del av debattartikeln här -> ”En reform av vårt 160 år gamla system skulle möjliggöra en hälso- och sjukvård som är bättre anpassad till dagens samhälle samt till lokala och regionala förutsättningar. Reformen skulle dessutom bidra till en ökad effektivitet inom vården. Sammantaget kommer detta att generera betydande förbättringar för patienter, vårdpersonal och skattebetalare.
För oss Kristdemokrater är det märkligt att 6 riksdagspartier inte ser möjligheterna och fördelarna med att reformera det svenska sjukvårdsystemet genom ett förstatligande, som gör att vi kan uppfylla riksdagens beslutade prioriteringar för svensk sjukvård.”
Läs debattartikeln i sin helhet här -> https://www.nwt.se/2025/08/29/darfor-maste-vi-forstaliga-sjukvarden-f4104/
-
- Dela detta: