• Förtroendevalda

    Stefan Dayne – Gruppledare och Kommunalråd:
    Ordförande i Tekniska nämnden
    Kommunstyrelsen – led
    Kommunfullmäktige – led
    KF:s valberedning – v. ordf.
    Investeringsberedningen – v. ordf.
    Utskott Botkyrka som plats – led
    Dialogkommissionen – led
    Botkyrka stadsnät AB – ordf.
    SRV återvinning AB – supp
    Södertörns brandförsvarsförbund – ers
    Syvab – led

    Yusuf Aydin – Partiavdelningens ordförande
    1:e v. ordf. i Samhällsbyggnadsnämnden
    Kommunstyrelsen – ers
    Kommunfullmäktige – led
    Kultur- och fritidsnämnden – led
    MKC – led
    AB Botkyrkabyggen – led

    Youssef Bchara
    Miljö- och hälsoskyddsnämnden – ers

    Charlotta Bergheden
    Socialnämnden – ers

    Aday Bethkinne
    Kommunfullmäktige – led
    Utbildningsnämnden – ers
    Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden – led

    Caroline Blom
    1:e v. ordf. i Socialnämnden
    Kommunstyrelsen – ers
    Kommunfullmäktige – led
    Utskott Botkyrka som org. – led

    Bo Claesson
    Utbildningsnämnden – led
    Valnämnden – led
    Näringslivsrådet – led
    Södertörns fjärrvärme AB – supp

    Mariam Danho
    Vård- och omsorgsnämnden – ers

    Aram El Khoury
    1:e v. ordf. i Vård- och omsorgsnämnden
    Kommunfullmäktige – led
    Funktionsrättsrådet – ordf
    Upplev Botkyrka AB – led
    Hågelbyparken AB – led

    Donald Eriksson
    Kommunens revisorer – led
    Söderenergi AB – rev. supp

    Samer Fendukly
    Tekniska nämnden – ers

    Camilla Frejman
    Kultur- och fritidsnämnden – ers
    Valnämnden – ers

    Gabriel Khalaf
    Södertörns Tingsrätt – nämndeman

    Leena-Karie Zetterlund Nilsson
    Kommunfullmäktige – ers
    Miljö- och hälsoskyddsnämnden – led
    Fairtrade City – led
    Södertörns Tingsrätt – nämndeman

    Leif Nilsson
    Södertörns Tingsrätt – nämndeman
    Botkyrka stadsnät AB – supp

    Markus Rydell
    Kommunfullmäktige – led

    Necati Sertcanli
    Botkyrkabyggen – supp

    Mary-Anne Svensson
    Socialnämnden – ers
    Vuxenutskottet – ers

    Sabri Touma
    Arbetsmaknads- och vuxenutbildningsnämnden – ers

    Eber Vikström
    Kommunfullmäktige – ers
    Socialnämnden – ers
    Barnutskottet – led
    Brottsförebyggande rådet – led
    Rådet för civilsamhällesfrågor – led

    Ara Yanekian
    Samhällsbyggnadsnämnden – ers

    Ebtesam Zino
    Kommunfullmäktige – ers
    Vård- och omsorgsnämnden – ers
    Södertörns Tingsrätt – nämndeman