• Insändare i Sydsvenskan: Minskad trivsel med ökad stress – ger ökat vårdbehov

    Artikeln är publicerad i Sydsvenskan den 8 oktober 2024, https://www.sydsvenskan.se/2024-10-08/minskad-trivsel-med-okad-stress-ger-okat-vardbehov/

    Malmös politiska ledning har insett det omöjliga med minutsystemet som kritiserats hårt av oss och många andra och inte minst av de drabbade vårdtagarna.

    Nu har Malmös styrande politiker bestämt sig för en helt ny modell. Men den förkunnade målsättningen förbryllar. Enligt ansvarigt kommunalråd Anders Rubin (S): Nyttjare av hemtjänsten ska nu stärka ”sitt egna ansvar att upprätthålla sin självständighet”.

    Trots att det är uppenbart att något dåligt ska bli sämre låter Rubin publicera i onsdagens Sydsvenskan en pinsam dimridå där ett nytt medlemskap i Världshälsoorganisationens nätverk för åldersvänliga städer påstås vara lösningen för Malmö. En kommun som 2023 låg på plats 228 (!) av 290 kommuner i ett landsomfattande kvalitetsindex.

    Varför detta långsökta skådespeleri som presenterar fokus på en mängd allmänt svepande punkter. Egentligen bara vackra ord. För vårdtagarna krävs det fokus på konkreta punkter beträffande de dagliga behoven som skapar önskad trivsel nu.

    Titta till exempel på Lund i stället där man bland annat insett behovet av ökad trygghet för vårdtagarna.

    Med till exempel regelbundna videosamtal på läsplatta kan vårdtagarna framföra önskemål och ställa frågor. Man har också infört larmknappar med GPS som väsentligt ökar friheten att utan oroskänsla ge sig ut på en liten promenad.

    Som vanligt kokar även denna fråga ner till vad kommunen vill spendera på den del av sina kommuninvånare som gjort sitt under sina friska år. Det är enligt vårt synsätt orimligt att tekniska nämnden med sina vidlyftiga krav ska få sluka gigantiska resurser när några hundra av deras miljoner skulle göra underverk i omsorgen. Malmö kan bättre!

     

    Lars Hector
    Distriktsordförande i KD Senior Skåne