• Kvinnors hälsa kan inte vänta – därför stärker KD kvinnors hälsa

    Svar på insändaren Kvinnors hälsa kan inte vänta – Hudiksvalls Tidning

     Kvinnors hälsa är en högt prioriterad fråga i Region Gävleborg. Därför välkomnar vi i Kristdemokraterna engagemanget i frågan. Samtidigt behöver debatten bygga på korrekta fakta och en verklighetsförankrad bild av hur vården faktiskt fungerar.

    I insändaren ges en bild av att förlossningsvården i Region Gävleborg inte fungerar under sommaren. Den bilden är felaktig. Både Gävle och Hudiksvalls förlossningsverksamheter är planerade att hålla öppet under sommaren. Precis som i övrig hälso- och sjukvård kan tillfälliga bemanningsanpassningar förekomma, men målet är alltid detsamma: en trygg, tillgänglig och patientsäker vård för blivande mödrar.

    Det är samtidigt viktigt att inte skapa onödig oro genom överdrivna eller missvisande beskrivningar av läget. Vi har ett pågående och målmedvetet arbete för att stärka kvinnors hälsa i Region Gävleborg. Exempelvis har vi genomfört särskilda satsningar på klimakterievård genom utbildningsinsatser för medarbetare och chefer samt utvecklat en digital klimakteriemottagning. Arbetet fortsätter även inom områden som endometrios och förlossningsrelaterade besvär.

    Nationellt har Kristdemokraterna drivit på för omfattande satsningar på kvinnosjukvården och förlossningsvården. Det har bland annat lett till stärkt kunskapsstyrning och ökade resurser till kvinnors hälsa, som de allra första nationella riktlinjerna för klimakterievård.

    Kristdemokraterna står bakom målet om en mer sammanhållen nationell styrning av sjukvården. Tillgången till vård ska inte avgöras av postnummer. Kvinnor ska kunna lita på en jämlik och jämställd vård oavsett var i landet de bor.

    Kvinnors hälsa kan inte vänta. Därför fortsätter vi arbetet – regionalt och nationellt – för en mer tillgänglig, kunskapsbaserad och jämlik vård för alla kvinnor.

    Lili André (KD), riksdagsledamot

    Jennie Forsblom (KD), regionråd

    Daniel Weiss (KD), gruppledare