• Förtroendevalda 2019-2022

    Kristdemokraternas uppdrag i Linköpings kommun mandatperioden 2019-2022

    Denise Cassel, e-post
    Kommunalråd
    Gruppledare
    Kommunstyrelsen, 1:e vice ordförande
    Kommunstyrelsens strategiska utskott, Ledamot
    Kommunstyrelsens ärendeberedning, Ledamot
    Kommunfullmäktige, Ersättare
    Linköpings Stadshus AB, Ledamot
    Krisledningsnämnden, Ersättare

    Liselotte Fager, tfn 0760-48 14 90, e-post 
    Äldrenämnden, Ordförande
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    AB Stångåstaden, Ledamot
    Kommunstyrelsen, Ersättare
    Utskott för medborgardialog (Vreta Kloster), Ledamot

    Per Larsson, tfn 0702-88 21 34, e-post 
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    Visit Linköping & Co AB, Ledamot

    Magnus Engström, tfn 0708-86 50 04, e-post 
    Lejonfastigheter, Ordförande
    Utskott för medborgardialog (Väst), Ordförande
    Kommunfullmäktige, Ledamot

    Yvonne Svalin, tfn 0705-29 86 42, e-post
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    Kultur- och fritidsnämnden, Ledamot
    Utskott för medborgardialog (Valkebo), Ledamot
    Linköpings föreläsningsförening, Ledamot
    Linköpings Tingsrätt, Nämndeman

    Kjell O Lejon, tfn 0760-49 50 60, e-post
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    Bildningsnämnden, Ledamot
    Sankt Kors Fastighets AB, Ledamot

    Johan Häggblom, tfn 0736-15 14 24, e-post
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    Kommunfullmäktiges valberedning, Ersättare
    Samhällsbyggnadsnämnden, Ersättare

    Magnus Landberg, tfn 0734-18 38 65, e-post
    Kommunfullmäktige, Ersättare
    Arbetsmarknadsnämnden, Ledamot

    Henrik Blosfeld, tfn , e-post
    Barn- och ungdomsnämnden, ledamot

    Rihab Chahaf, tfn , e-post
    Kommunfullmäktige, Ersättare
    Arbetsmarknadsnämnden, Ersättare
    Utskott för medborgardialog (Syd, ledamot)
    Kommunfullmäktiges valberedning, Ledamot

    Solveig Danielsson, tfn 0703-76 84 58, e-post
    Social- och omsorgsnämnden, Ledamot

    Richard Svenselius, tfn 0706-66 91 49, e-post
    Samhällsbyggnadsnämnden, Ledamot
    Stiftelsen Östergötlands Länsmuseum, Ersättare

    Gabor Lorant, tfn 0730-58 41 12, e-post
    Valnämnden, Ledamot
    Linköpings Tingsrätt, Nämndeman

    Birgitta Waern, tfn , e-post
    Social- och omsorgsnämnden, Ersättare

    Michael Thorsson, tfn , e-post
    Bildningsnämnden, Ersättare

    Süleyman Wannes, tfn , e-post
    Kultur- och fritidsnämnden, Ersättare

    Lars Roxå, tfn , e-post
    Äldrenämnden, Ersättare

    Martina Melbéus, tfn , e-post
    Bygg- och miljönämnden, Ersättare
    Linköpings tingsrätt, Nämndeman

    Fredrik Andrén, tfn , e-post
    Valnämnden, Ersättare

    Lars Eklund, tfn 0706-22 63 74, e-post
    Tekniska Verken AB, Ledamot
    Borgerlig vigselförrättare
    Ombud enligt begravningslagen

    Anders Riedenfalk, tfn 0709-64 48 82, e-post

    Claes Bengtsson, tfn 0707-99 43 16, e-post
    Science Park Mjärdevi AB, Ordförande
    Bygg- och miljönämnden, Ledamot

    Tommy Sennehed, tfn ,
    Styrelsen för Valla Folkhögskola, Ledamot

    Arne Jacobsson, 0702-91 99 13, e-post
    Leonard och Ida Westmans fond för Linköpings prydande med konstverk, Ledamot

    Ingegerd Widmark, tfn 0706-10 96 38, e-post 
    Linköpings Tingsrätt, Nämndeman

    Tanya Yngström, tfn 072-547 56 65, e-post
    Barn- och ungdomsnämnden, Ersättare

    Berit K Lehnér,  e-post
    Lekmannarevisor

    Mats Nilsson e-post
    Linköpings djurförsöksetiska nämnd, Ledamot