• Förtroendevalda

    vitsippa

    Kristdemokraternas uppdrag i Linköpings kommun mandatperioden 2019-2022.

    Denisé Cassel, Kommunalråd
    Gruppledare
    Kommunstyrelsen, 1:e vice ordförande
    Kommunstyrelsens strategiska utskott, Ledamot
    Kommunstyrelsens ärendeberedning, Ledamot
    Linköping Science Park AB, Ordförande
    Krisledningsnämnden, Ersättare
    Kommunfullmäktige, Ledamot

    Liselotte Fager
    Äldrenämnden, Ordförande
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    Linköpings Stadshus AB, Ledamot
    Kommunstyrelsen, Ersättare
    Utskott för medborgardialog (Vreta Kloster), Ledamot

    Richard Svenselius
    Samhällsbyggnadsnämnden, Ledamot
    Rådet för funktionshinder och delaktighet, Ledamot
    Stiftelsen Linköpings Trädgårdsförenings Park, Ledamot
    Stiftelsen Östergötlands Museum, Ersättare
    Kommunfullmäktige, Ersättare

    Yvonne Svalin
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    Kultur- och fritidsnämnden, Ledamot
    Utskott för medborgardialog (Valkebo), Ledamot
    Linköpings Tingsrätt, Nämndeman

    Rihab Chahaf
    Kommunfullmäktige, Ersättare
    Arbetsmarknadsnämnden, Ersättare
    Utskott för medborgardialog (Syd), Ledamot
    Kommunfullmäktiges valberedning, Ersättare

    Magnus Engström
    Lejonfastigheter AB, Ordförande
    Utskott för medborgardialog (Väst), Ordförande
    Kommunfullmäktige, Ledamot

    Kjell O Lejon
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    Bildningsnämnden, Ledamot
    Sankt Kors Fastighets AB, Ledamot

    Lars Eklund
    Tekniska Verken AB, Ledamot
    Borgerlig vigselförrättare
    Ombud enligt begravningslagen

    Anders Riedenfalk
    Linköpings föreläsningsförening, Ledamot
    Kommunalförbundet 4e Storstadsregionen, Ledamot
    Linköpings djurförsöksetiska nämnd, Ledamot

    Magnus Landberg
    Kommunfullmäktige, Ledamot
    Arbetsmarknadsnämnden, Ledamot
    Kommunfullmäktiges valberedning, Ledamot

    Solveig Danielsson
    Social- och omsorgsnämnden, Ledamot
    Kommunala Pensionärsrådet, Ersättare

    Gabor Lorant
    Bygg- och miljönämnden, Ledamot
    Valnämnden, Ledamot
    Linköpings Tingsrätt, Nämndeman

    Johan Häggblom
    Samhällsbyggnadsnämnden, Ersättare

    Henrik Blosfeld
    Barn- och ungdomsnämnden, Ledamot

    Torbjörn Nibelius
    AB Stångåstaden, Ledamot

    Per Larsson
    Visit Linköping & Co AB, Ledamot

    Tommy Sennehed
    Styrelsen för Valla Folkhögskola, Ledamot

    Arne Jacobsson
    Leonard och Ida Westmans fond för Linköpings prydande med konstverk, Ledamot

    Fredrik Andrén
    Valnämnden, Ersättare

    Lars Roxå
    Äldrenämnden, Ersättare

    Thomas Swenson
    Bildningsnämnden, Ersättare

    Stefan Hyll
    Bygg- och miljönämnden, Ersättare

    Ingbritt Törnfeldt
    Social- och omsorgsnämnd, Ersättare

    Tanya Yngström
    Kommunfullmäktige, Ersättare
    Barn- och ungdomsnämnden, Ersättare

    Süleyman Wannes
    Kultur- och fritidsnämnden, Ersättare

    Ingegerd Widmark
    Linköpings Tingsrätt, Nämndeman

    Martina Melbéus
    Linköpings tingsrätt, Nämndeman

    Grete Lindqvist
    Linköpings tingsrätt, Nämndeman

    Dick Jonsson
    Kommunrevision, Revisor
    AB Stångåstaden, Lekm.rev
    Kommunalförbundet Räddningstjänsten Östra Götaland, Revisor
    Lejonfastigheter AB, Lekm.rev
    Linköping City Airport AB, Lekm.rev
    Linköpings Stadshus AB, Lekm.rev
    Linköping Science Park AB, Lekm.rev
    Resecentrum Mark o Exploatering i Linköping AB, Lekm.rev
    Tekniska verken i Linköping AB, Lekm.rev
    Sankt Kors Fastighets AB, Lekm.rev