Kommunikation och kommunval på årsmöte
Beslut om en mycket intressant valsedel till kommunvalet var en av flera spännande och viktiga punkter på årsmötet för oss kristdemokrater i Sävsjö kommun lördagen den 21 februari.
Beslut om en mycket intressant valsedel till kommunvalet var en av flera spännande och viktiga punkter på årsmötet för oss kristdemokrater i Sävsjö kommun lördagen den 21 februari.
Nyhetsbladet ”Vitsippan” har skickats ut till medlemmar och sympatisörer. I detta julnummer finns det positiva nyheter om tillväxt och barnafödande. Vi skriver om valsedlar och bussförbindelse till Rörvik med mera.
Vi önskar dig en riktigt God Jul och ett Gott Nytt ÅR!
Du kan läsa hela Vitsippan på följande länk : kd nyhetsblad nr36 julen 2025
En enig kommunstyrelse har beslutat att satsa på en ny bussförbindelse mellan Rörvik och Stockaryd – Rörvikslänken! Den nya bussen är till för att underlätta arbetspendling och skapa bättre möjligheter att ansluta till tåget i Stockaryd. Vi vet att många i Rörvik och trakten runt omkring har efterfrågat just detta och nu blir det alltså verklighet!
Läs mer
Nyhetsbladet ”Vitsippan” har skickats ut till medlemmar och sympatisörer. I detta höstnummer skrivs det bland annat om Granbackens Camping som har fått Vitsippspriset, våra överläggningar kring Bra Livs vårdcentral i Vrigstad, dialogen om donationsgårdar, invigningen av mediecentret i Stockaryd och vårt gruppmöte på Milos pizzeria i Stockaryd.
Du kan läsa hela Vitsippan på följande länk : kd nyhetsblad nr35 september 2025
Sävsjö kommun har nyligen haft möte tillsammans med Samhälls- och Hembygdsföreningarna i Vrigstad för att samtala om Stiftelsen Donationsgårdarna. Kommunstyrelsens ordförande Therese Petersson höll ihop mötet som var positivt och konstruktivt och slutade i stort samförstånd Sävsjö kommun förvaltar stiftelsen och barn- och utbildningsnämnden har ända sedan Vrigstad var en egen kommun handlagt och beslutat i ärenden kopplat till stiftelsen.
Nu kan vi berätta att Granbackens Camping har tilldelats Kristdemokraternas Vitsippspris 2025! Vi var ett gäng som under söndagseftermiddagen besökte Granbacken för att överlämna priset, en tavla med motivering, en prischeck och vackra blommor. Ägarbröderna Göran och Roger Fyhrlund blev överraskade och glada över att få denna utnämning och de delade med sig av berättelsen om allt arbete de lagt ner. Det var imponerande att höra och se deras engagemang för att rusta upp området, färdigställa platser för husbilar och göra byggnaderna fina och välkomnande. Ett stort grattis till Göran och Roger Fyhrlund och Granbackens Camping! Klicka på ”Läs mer” för att se motiveringen.
I förra veckan gjorde företrädare för Kristdemokraterna från regionen och kommunen ett besök på Sävsjö vårdcentral. Anledningen var den diskussion som uppstått kring sommarstängningen av filialen i Vrigstad.
Välkomna till oss Kristdemokrater på Vrigstad marknad på lördag! Vi firar familjedagen tillsammans med er marknadsbesökare. Vi lottar ut morsdagstårtor och alla barn får plantera sin egen solros att ta med hem.
Läs mer
Stina Sinclair, det nya regionrådet för Kristdemokraterna i Jönköpings län, gästade Kristdemokraternas årsmöte i Bygdegården i Rörvik. Det blev både ett inspirerande tal och en engagerad frågestund med årsmötesdeltagarna. Läs mer och se foton från kvällen via följande länk:
Läs mer
Vi använder nödvändiga cookies för att webbplatsen ska fungera och vara säker. Läs mer i vår cookiepolicy.