• Politiker Landstinget

    Ella Bohlin (KD). Foto: Scharlotte Peppare

    Ella Bohlin är Kristdemokraternas landstingsråd
    och gruppledare i Stockholms läns landsting

    Sedan 2014 är Ella Bohlin barn- och äldrelandstingsråd i Stockholms län. Hon är född 1979, gift och har två barn. Ella Bohlin har varit engagerad för Kristdemokraterna sedan 1994, var ordförande för Kristdemokratiska Ungdomsförbundet 2005–2008 och var Kristdemokraternas förstanamn till Europaparlamentsvalet 2009. Hon har som landstingsråd ansvar för följande områden:

    • Funktionshinder
    • Rehabilitering, habilitering och hjälpmedel
    • Äldre och multisjuka
    • Palliativ vård
    • Kvinnosjukvård och förlossningsvården
    • Sjukvård för barn och unga
    • De stora folksjukdomarna (cancer, diabetes, rörelseorganens sjukdomar samt hjärt- och kärlsjukdomar)

    Övriga uppdrag:
    Gruppledare
    Vice ordförande, landstingsstyrelsens arbetsutskott
    Ledamot, landstingsstyrelsen
    Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden
    Ordförande, programberedningen för barn- och kvinnosjukvård
    Vice ordförande, stiftelsen Äldrecentrum

     

    Kristdemokraternas landstingspolitiker 2015–2018

    Maria Fälth (KD)Maria Fälth – ledamot, landstingsfullmäktige
    Vice gruppledare
    Ersättare, landstingsstyrelsen
    Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden
    Ordförande, programberedningen för stora folksjukdomar
    Ledamot, Utskottet för framtidens hälso- och sjukvård
    Ledamot, sjukvårdsstyrelse norr
    Ersättare, programberedningen för äldre och multisjuka
    Ordförande, handikapprådet

    Inger Strömbom – ledamot, landstingsfullmäktige
    Vice ordförande, landstingsfullmäktige

    Karl Henriksson (KD)Karl Henriksson – ledamot, landstingsfullmäktige
    Ledamot, trafiknämnden
    Ordförande, beredningen för trafikplanering
    Ledamot, Beredningen för utbyggd tunnelbana
    Ledamot, valberedningen
    Ledamot, Mälardalsrådet

     

     

    Aram El Khoury – ledamot, landstingsfullmäktigeveckobrev_aram
    Ersättare, landstingsstyrelsen
    Ledamot, ägarutskottet/LISAB
    Ersättare, personalutskottet
    Ledamot, innovationsberedningen

     

     

     

    Margaretha Åkerbergveckobrev_Margaretha– ledamot, landstingsfullmäktige
    Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden
    Vice ordförande, sjukvårdsstyrelse Stockholms stad och Ekerö
    Ersättare, Kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje
    Ersättare, valberedningen

     

     

     

    Eva Lannerö (KD)Eva Lannerö – ledamot, landstingsfullmäktige
    Ordförande, patientnämnden
    Ersättare, Skärgårdsstiftelsen
    Ersättare, Nordiska skärgårdssamarbetets råd

     

     

     

     

    Thorbjörn Larsson (KD)Thorbjörn Larsson – ledamot, landstingsfullmäktige
    Ordförande, programberedningen för äldre och multisjuka
    Ledamot, forskningsberedningen

     

     

     

     

    Fredrik Wallén (KD)Fredrik Wallén – ledamot, landstingsfullmäktige
    Ersättare, trafiknämnden
    Ordförande, färdtjänst- och tillgänglighetsberedningen

     

     

     

    Ingrid Ahlman – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ledamot, pensionärsrådet

    Yusuf Aydin – ersättare, landstingsfullmäktige
    Vice ordförande, fastighetsberedningen
    Ledamot, LOCUM:s styrelse

    Magda Ayoub – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ledamot, miljöberedningen

    Gustaf Bengtsson – ersättare, landstingsfullmäktige

    Edvin Bernhardsson – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ledamot, sjukvårdsstyrelse Söder

    Christina Blom-Andersson – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ersättare, trafiknämnden
    Ersättare, trafiknämndens färdtjänstutskott
    Ersättare, sjukvårdsstyrelse Stockholms stad och Ekerö
    Ledamot, programberedningen för folkhälsa och psykiatri

    Stefan Dozzi – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ersättare, patientnämnden

    Inga-Lill Engelmark Schönning – ersättare, landstingfullmäktige
    Ledamot, programberedningen för akutsjukvård

    Kickan Enman – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ersättare, programberedningen för stora folksjukdomar

    Jonatan Hedin – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ersättare, beredningen för trafikplanering

    Birgitta Karlsson – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ersättare, färdtjänstberedningen

    Anna Lund – ersättare, landstingsfullmäktige

    Sonia Lunnergård – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ersättare, Länsmuséets styrelse

    Ulf Lönnberg – ersättare, landstingsfullmäktige

    Lennart Nilsson – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ledamot, tillväxt- och regionplanenämnden
    Ledamot, kulturnämnden
    Ersättare, fastighetsberedningen

    Antonella Pirrone – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ledamot, programberedningen för tandvård

    Linus Rehn – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ledamot, programberedningen för vårdval

    Lena Samuelsson
    Revisor

    Carl-Johan Schiller – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ersättare, tillväxt- och regionplanenämnden

    Kent-Rune Sjöholm – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ledamot, beredningen för sjötrafik

    Madeleine Stjernström – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ersättare, regionala skärgårdsrådet
    Ersättare, programberedningen för barn- och kvinnosjukvård

    Michael Stjernström
    Revisor

    Owe Svantegård – ersättare, landstingsfullmäktige
    Ledamot, regionala skärgårdsrådet
    Nämndeman, Svea hovrätt

    Eva von Wowern – ersättare, landstingsfullmäktige