• Styrelse Stockholms län

    Partiet Kristdemokraterna är indelat i partidistrikt som i princip följer länsgränserna i Sverige. Stockholms läns partidistrikt består av alla kommuner i Stockholms län utom Stockholms stad. Partidistriktet är ett stöd för partiavdelningarna och arbetar med regionpolitiken. Det är partidistriktet som nominerar kandidater till valet till regionfullmäktige och riksdagen. Det samordnar också arbetet med att berätta om Kristdemokraternas politik i Stockholms län. 

    Stockholms läns arbete leds av partidistriktsstyrelsen. Här är de som sitter i partidistriktsstyrelsen 2019.

    Camilla Brodin
    Partidistriktsordförande
    Täby 
    epost: camilla@kristdemokraterna.se

    Karsten Bjärbo
    1 vice partidistriktsordförande
    Sigtuna
    epost: karsten.bjarbo@kristdemokraterna.se

    Carl-Johan Schiller
    2 vice partidistriktsordförande
    Lidingö
    epost: carl-johan.schiller@kristdemokraterna.se

     

    Ledamöter

    David Winerdal
    Partidistriktsstyrelse, ledamot 
    Södertälje
    epost: david.winerdal@kristdemokraterna.se

    Christina Blom Andersson
    Partidistriktsstyrelse, ledamot 
    Ekerö
    epost: cba@kristdemokraterna.se

    Lennart Nilsson
    Partidistriktsstyrelse, ledamot 
    Järfälla
    epost: lennart.nilsson@kristdemokraterna.se

    Karl Henriksson
    Partidistriktsstyrelse, ledamot
    Huddinge
    epost: karl.henriksson@kristdemokraterna.se

    Yusuf Aydin
    Partidistriktsstyrelse, ledamot
    Botkyrka
    epost: yusuf.aydin@kristdemokraterna.se

    Antonella Pirrone
    Partidistriktsstyrelse, ledamot
    Nynäshamn
    epost: antonella@kristdemokraterna.se

    Stefan Swanström
    Partidistriktsstyrelse, ledamot
    Danderyd
    epost: stefan.swanstrom@kristdemokraterna.se

    Marcus Jonsson
    Partidistriktsstyrelse, ledamot
    Sundbyberg
    epost: marcus.jonsson@kristdemokraterna.se

    Olof Kvernvik
    Partidistriktsstyrelse, ledamot för KDU
    Täby
    epost: olof.kvernvik@kristdemokraterna.se

    Jessica Makris
    Partidistriktsstyrelse, ledamot för KDK
    Märsta
    epost: jessica.makris@kristdemokraterna.se

    Bengt Hellström
    Partidistriktsstyrelse, ledamot för KDSenior
    Sigtuna
    epost: bengt.hellstrom@kristdemokraterna.se

    Ersättare

    Marie Bechara
    Partidistriktsstyrelse, ersättare 
    Solna
    epost: 
    marie.bechara@kristdemokraterna.se

    Sievert Åkerljung
    Partidistriktsstyrelse, ersättare
    Ekerö
    epost: sievert.akerljung@kristdemokraterna.se

    Anna Lipinska
    Partidistriktsstyrelse, ersättare 
    Gustavsberg
    epost: anna.lipinska@kristdemokraterna.se

    Carl Reutercrona
    Partidistriktsstyrelse, ersättare 
    Stocksund
    epost: carl.reutercrona@kdu.se

    Ann Hedberg Balkå
    Partidistriktsstyrelse, ersättare KDK
    Järfälla
    epost: ann.hedberg.balka@kristdemokraterna.se