-
Angelägna 181 miljoner extra till Region Dalarna från regeringen
Regeringen presenterar idag en storsatsning på sjukvården. Bland annat tillförs regionerna sex miljarder kronor. För Region Dalarna innebär det ett tillskott på 181 miljoner kronor.
– Detta har varit en angelägen prioritering för Kristdemokraterna i regeringsförhandlingarna och något som vi också har spelat in från partiet här i Dalarna. Sjukvården står inför många utmaningar, inte minst i spåren av den höga inflationen, säger Birgitta Sacrédeus (KD), regionråd i Dalarna.
Kristdemokraterna i Dalarna välkomnar regeringens besked och menar att pengarna kommer att användas för att stärka upp dalaregionens vårdverksamhet.
– Det här är ett betydande tillskott som kommer att göra stor nytta för att behålla och stärka upp hälso- och sjukvården. Samtidigt vilar fortsatt ett stort ansvar på oss i regionen. Arbetet för att nå en ekonomi i balans fortsätter, men förutsättningarna att lyckas har förbättrats avsevärt, fortsätter Birgitta Sacrédeus (KD).
Tillskottet sker i form av ett förstärkt sektorsbidrag, och det finns inte några formella motkrav. Förväntan är dock att regionerna använder pengarna för att undvika uppsägningar av vårdpersonal, och regeringen inrättar en effektivitetsdelegation för att säkerställa att pengarna används till det som är avsett.
– Jag tycker det är klokt att det finns en uppföljning. Vi ska vara varsamma med skattemedel och så även i Region Dalarna. Sjukvården ska klara av sitt uppdrag – det ska vara regionens prioritering när de nya medlen ska fördelas. Att regeringen nu också lägger stort fokus på att arbeta bort vårdköerna och ta ett nationellt grepp att stödja, är positivt, avslutar Birgitta Sacrédeus (KD).
-
- Dela detta: