• Förbättrat ekonomiskt resultat ger hopp om en hållbar framtid för Region Dalarna

    Region Dalarna har länge stått inför stora ekonomiska utmaningar, men nu ser vi att vi är på rätt väg. Det preliminära resultatet för 2024 visar ett underskott på 520 miljoner kronor. Trots att vi fortfarande är på minus har vi förbättrat resultatet med 185 miljoner kronor jämfört med tidigare prognoser. Detta är resultatet av målmedvetna och ibland svåra beslut som vi har fattat för att säkra Dalarnas välfärd även i framtiden.

    Vår väg framåt kan jämföras med Vasaloppet – vi är inte framme än, men vi har nått Oxberg. Tack vare åtgärder som anställningsstopp, minskat antal chefer, neddragning av administration och mindre beroende av dyra stafettläkare har vi gjort konkreta förbättringar. Åtgärder som inte varit populära men som varit nödvändiga för att tryggt kunna fortsätta erbjuda den vård och service dalafolket behöver.

    En annan faktor bakom förbättringen har varit högre intäkter än förväntat från riktade statsbidrag, särskilt för att korta väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin – ett område där Region Dalarna har gått före många andra. Tillsammans med besparingarna har vår ekonomi stärkts. Men vi har också valt att inte göra några avsättningar till pensionsfonden under året, vilket skapar ekonomisk lättnad på kort sikt men innebär utmaningar på lång sikt. Vi fortsätter att balansera detta noggrant.

    Vi är medvetna om att vårt underskott fortfarande utgör en utmaning och att vårt mål om ett överskott på två procent ligger framför oss. Men vi har redan vidtagit viktiga åtgärder som förbättrat vårt resultat med 185 miljoner kronor. Genom att prioritera långsiktiga lösningar, snarare än att ta genvägar, har vi lagt grunden för en starkare ekonomi. För att skapa en hållbar framtid för Dalarna krävs fortsatt ansvarstagande och ett fokuserat arbete på effektiviseringar och investeringar i vår välfärd. Vi har inte nått målet än, men vi är fast beslutna att fortsätta i denna riktning, steg för steg, för att bygga ett starkare Dalarna.

    Region Dalarna står fortfarande inför stora utmaningar. Men vi har redan visat att vi kan vända utvecklingen och ta ansvar. Vi kommer att fortsätta göra det för dalafolkets skull – för att säkerställa att våra sjukhus, vårdcentraler och kollektivtrafik fungerar effektivt och långsiktigt. Vi är inte framme än, men vi har tagit viktiga steg på vägen. Vi håller fast vid vårt uppdrag att bygga ett Dalarna ännu starkare

    Elin Norén (S), regionråd
    Sofia Jarl (C), regionråd
    Birgitta Sacrédeus (KD), regionråd
    Lisbeth Mörk-Amnelius (DSP), regionråd