-
Nu är det dags att bli Sms-livräddare i Dalarna
Den 23 maj ansluter sig Region Dalarna till systemet Sms-livräddare – som den fjortonde regionen i landet. Då kommer frivilliga med kunskap inom hjärt-lungräddning (HLR) kunna gripa in vid hjärtstopp runtom i länet, med hjälp av en app, och fler liv kommer att kunna räddas.
Det är med ett utbristande ”äntligen” vi välkomnar detta. Efter att ha drivit frågan i flera års tid blir det nu verklighet – Sms-livräddare införs i Dalarna. Detta tack vare en överenskommelse som vi kristdemokrater har lyckats nå med våra samarbetspartier i Samling för Dalarna.
Varje år drabbas runt 200 personer i Dalarna av hjärtstopp utanför sjukhus. Då hjälpen oftast dröjer för länge överlever enbart 10-15 procent. Med tanke på detta, och de långa avstånden i vårt glesbefolkade län, är det en självklarhet att medborgarna behöver involveras i tidig HLR.
Om tidig HLR ges fördubblas chansen till överlevnad, och det har visat sig att frivilliga ofta kan hinna fram före ambulansen. Enligt en studie från Karolinska Institutet ökar 30-dagarsöverlevnaden med 28 procent när frivilliga kallas, vilket i Dalarna innebär att ytterligare 5-6 liv skulle kunna räddas varje år.
Sms-livräddare fungerar i samverkan med SOS Alarm. Efter samtal till 112 larmas frivilliga i närheten via en app, som visar en karta till den drabbade och till närmaste hjärtstartare. I Dalarna finns över 700 hjärtstartare, och redan har 2 200 personer i länet registrerat sig i appen – trots att tjänsten inte har införts ännu.
Vi vill nu passa på att uppmuntra ännu fler att bli livräddare – lära sig HLR och registrera sig i appen Sms-livräddare. På så vis kan vi både rädda fler liv i Dalarna, öka tryggheten för medborgarna och höja beredskapen inför samhällskriser. Kunskap inom HLR är nämligen högst väsentligt både i fredstid och under krissituationer.
Genom att nu införa Sms-livräddare den 23 maj ger vi förutsättningar för frivilliga att hjälpa sina medmänniskor. Vi gör detta och hoppas att det kan leda till en våg av godhet i Dalarna, med fler frivilliga, och att de regioner som kvarstår också väljer att ansluta sig. Tillsammans kan vi rädda liv.
Birgitta Sacrédeus (KD), regionråd
-
- Dela detta: