• 2 år sedan – vi minns och vi glömmer aldrig

    Idag, den 7 oktober, markerar två år sedan terrororganisationen Hamas genomförde den värsta massakern på judar sedan förintelsen. På en enda dag mördades omkring 1200 människor, i huvudsak civila israeler, samtidigt som omkring 250 togs som gisslan. Dådet blev en brutal påminnelse om den grasserande antisemitismen som står i vägen för fred i Mellanöstern. I det efterföljande krigets spår har judehatet vuxit sig starkare runtom i hela världen, så även i Europa.

    I Sverige har antisemitismen ökat kraftigt. Hatbrott mot judar stiger och hotbilden mot judiska byggnader och evenemang är påtaglig. Samtidigt har vi sett hur människor öppet firat Hamas terror, med bilkaravaner och flaggviftande på våra gator. Delar av Palestinarörelsen har antagit ett aggressivt och antisocialt dominansbeteende mot alla som inte tycker som dem. Många svenska judar känner sig idag som en följd så pass otrygga att man rentutav överväger att lämna landet.

    Sverige befinner sig i en värderingskris. När hat, extremism och förakt för livet tillåts breda ut sig måste samhället stå upp, tydligt och gemensamt. Kampen mot antisemitism handlar inte bara om att skydda judar, utan i grunden om att försvara de värden som vårt land vilar på – mänsklig värdighet, frihet och ansvar för varandra. Om Sverige ska vara ett tryggt land för alla, måste kampen mot antisemitism tas på största allvar – i såväl ord som i handling.

    Vi minns och vi glömmer aldrig. 7 oktober får inte upprepas.