• Socialdemokraternas vägsvek drabbar Värnamo

    Mats Odell, Kristdemokraternas ekonomiske talesman

    Mats Odell, Kristdemokraternas ekonomiske talesman

    Måndagen den 9 september besökte Kristdemokraternas ekonomiske talesman Mats Odell valstugan på Flanaden i Värnamo och café ”Änglar finns dom” i Bor. Mats, som är vice ordförande i Riksdagens finansutskott, fick se Sveriges enda 30-skyltade transkontinentala huvudväg – riksväg 27 genom Bor. Som före detta kommunikationsminister kunde han konstatera hur det går med infrastrukturen så länge svenska företag inte får förutsättningar för tillväxt.

    Socialdemokraterna får allt svårare att dölja sin misslyckade vägpolitik. Väljarna har blivit förda bakom ljuset av Björn Rosengrens tal om ”den största satsningen på infrastruktur i modern tid”. Vägverket har precis före valet skjutit upp offentliggörandet av vilka vägar som ska byggas, eller rättare sagt inte byggas, under kommande år. Samtidigt tvingas verket sänka bidragen till de enskilda vägarna eftersom regeringens pengar inte räcker till. Det sa Mats Odell, Kristdemokraternas ekonomisk-politiske talesman, vid sitt besök i Bor på måndagen.

    Socialdemokraternas samarbete med v och mp under devisen ”inte en krona till motorvägar” resulterar nu i uteblivna vägbyggen, med försämrad trafiksäkerhet, tillväxt och regional utveckling som följd.

    För kommunikationerna i Jönköpings län kommer detta att få mycket negativa konsekvenser. Förbättringar av såväl de stora transportlederna som det regionala vägnätet hotas.

    För Kristdemokraterna har utbyggnaden av E 4 Jönköping-Helsingborg och Riksväg 40 Jönköping-Borås högsta prioritet. Det är oerhört viktigt att få sammanhängande motorväg för att öka trafiksäkerheten och framkomligheten. Det är också angeläget att förbättra riksväg 27. Den kan utvecklas till en viktig länk från Oslo till sydöstra Sverige och bidra till regional utveckling.

    Politiker skapar inte jobb och resurser. Men politiker kan bidra till att det skapas ett klimat som gör Sverige till ett attraktivt land när det gäller arbete, företagande, etableringar och expansion.

    Kristdemokraterna vill, förutom ett bättre företagsklimat prioritera satsningar på vården och äldreomsorgen. Här i Jönköpings län skulle vår politik innebära ett tillskott till landstinget på 66 miljoner kronor nästa år, vilket motsvarar ca 180 heltidstjänster. Värnamo kommun skulle få ett tillskott på ca 20 miljoner kronor, vilket motsvarar ca 60 nya heltidstjänster.

    Efter åtta år med (s)

    Vårdplatser:
    14.000 färre
    Företagare:
    13.000 färre
    Dagisgrupper:
    13% större
    Skolan:
    25,7% underkända
    Poliser:
    2000 färre, -11%
    Investeringar:
    Lägst i EU
    Kommuntillskott:
    -1 mdr kr
    Landstingstillskott:
    0 kr
    Tillväxttapp:
    -70 mdr kr
    Kostnad för arbetslöshet och ohälsa:
    60 mdr kr mer
    Ägandeskatt: Högst i OECD
    SEK/USD: minus 30%

    Läs Kristdemokraternas rapport:
    pdf, Adobe [Åtta förlorade år med s]