-
Alliansens budget 2027–2029: En budget som sätter människan först
I dag presenterar Alliansen budgeten för 2027–2029. En budget som prioriterar barnfamiljerna, barnen och de unga och våra seniorer. Vi prioriterar välfärden och att göra skillnad i människors vardag.
”För oss kristdemokrater har det varit viktigt att barnfamiljerna, barnen och ungdomarna och våra seniorer ska prioriteras. Därför är jag glad att vi nu presenterar en budget som gör just det. Mer resurser till förskolan och skolan, mer resurser till äldreomsorgen och ett intensifierat arbete för att stärka den psykiska hälsan. Det handlar om att sätta människan före systemen och prioritera det som verkligen spelar roll. Detta är en budget vi är stolta över!” säger Angelika Lang, kommunalråd för Kristdemokraterna i Nacka.
Barnen och familjerna först
Det ska vara tryggt och enkelt att vara barnfamilj i Nacka, och våra barn och unga ska få en bra start i livet. Skolpengen, förskolechecken och fritidschecken höjs med 3 procent 2027, ovanpå de 2 procent som tillkom i somras. Vi sänker dessutom hyrorna och personalomkostnadspåslaget för skolorna, så att mer pengar når klassrummen. Totalt får skolorna nästan 140 miljoner kronor mer nästa år. Dessutom avsätts omkring 10 miljoner kronor per år till att rusta upp förskole- och skolgårdar, så att våra barn och unga får fler inspirerande utemiljöer att leka och vistas i.
Vi ska också ta fram en plan för hur vi når målet om högst 25 elever per klass i grundskolan, och Nacka gymnasium ska helrenoveras. En ny barn- och familjekoordinator blir en samlad kontakt för familjer som behöver stöd från flera håll, till exempel skolan, socialtjänsten, BUP och habiliteringen. Lovverksamheten för barn och unga i Fisksätra prioriteras, med bland annat simskola och trygga fritidsaktiviteter. Myrsjö simhall öppnar under 2027, och förhoppningsvis står två nya 11-spelarplaner vid Porsmossen och Källtorp klara samma år.
Ett intensifierat arbete för den psykiska hälsan
Alltför många barn och unga mår dåligt. Därför intensifieras arbetet för den psykiska hälsan. Elevhälsan ska arbeta mer förebyggande och vara lättare att nå, samarbetet med BUP ska utvecklas och kunskapen om psykisk hälsa och neuropsykiatriska funktionsnedsättningar ska stärkas.
Omsorg och trygghet för våra äldre
Våra äldre ska få den omsorg och trygghet de förtjänar. Äldrenämnden får ytterligare 44 miljoner kronor. Checken för särskilt boende höjs med 2,5 procent, med extra tyngd för dem som behöver mest vård, och hemtjänsten med 2 procent. Den som vill bo kvar hemma ska få stöd för det, och den som behöver ett boende ska kunna få det. Det nya språkkravet för personal i äldreomsorgen ska följas upp, för trygghet handlar också om att bli förstådd.
Tryggt i hela Nacka
Nacka är en av Sveriges tryggaste kommuner, men vi tar inget för givet. Vi satsar på fler trygghetsåtgärder, bland annat fler trygghetskameror på otrygga platser, och kommunens trygghetsutskott får ett utökat uppdrag. Trygghetsarbetet i Fisksätra fortsätter tillsammans med polisen, civilsamhället och de som bor där.
Ordning i ekonomin
Allt detta görs med oförändrad skatt. Det är möjligt tack vare många års ordning i ekonomin. Kommunen väntas göra ett överskott på 711 miljoner kronor nästa år, och vi fortsätter också att plantera fler träd, rena Lilla Värtan och bygga ut infartsparkeringen i Björknäs.
Nacka ska fortsatt vara en familjevänlig kommun och en riktigt bra plats för alla generationer, genom hela livet. Den här budgeten prioriterar just det.
Läs budgeten i sin helhet (PDF) >>
Budgeten behandlas i kommunfullmäktige. Har du frågor eller tankar? Hör gärna av dig till oss.
-
- Dela detta:























