• Leksand kan göra mer i arbetet mot självmord

    Just nu pågår temamånaden Fokus på psykisk hälsa i Dalarna, och förra veckan uppmärksammades den internationella suicidpreventiva dagen. Det är en viktig påminnelse om att självmord går att förebygga, och vi kristdemokrater menar att Leksands kommun kan göra mer.

    Årligen tar omkring 1 500 personer sitt liv i Sverige – sju gånger fler än de som dör i trafiken. Dalarna är särskilt drabbat med omkring 50 fall per år, vilket är näst flest i hela landet. I Leksand mister i genomsnitt en till två personer livet varje år.

    Varje enskilt fall är en tragedi där en människa inte ser någon annan utväg, och där familjer, vänner och hela omgivningen lämnas i sorg.

    Självmord är dock något som kan förebyggas. Forskning visar att tidiga insatser i skolan, socialtjänsten och äldreomsorgen kan göra skillnad. Ofrivillig ensamhet och psykisk ohälsa är faktorer som ökar risken – särskilt för äldre män och män på landsbygden. Kunskapen är känd, men mätningar visar att det finns brister – även i Leksand.

    Organisationen Suicide Zero kartlägger vartannat år kommunernas arbete med suicidprevention. Maxpoängen i deras mätning är 29. Kommuner som får under 21 poäng bedöms ha behov av att utveckla sitt arbete.

    Leksand får 12 poäng. Det placerar kommunen i det nedre spannet, där viktiga delar saknas. Leksand kan göra mer.

    Vi kristdemokrater har därför tagit fram konkreta förslag för att stärka det förebyggande arbetet. I den motion som vi nu lämnar in föreslår vi att kommunen ska anta en suicidpreventiv handlingsplan, utse en tjänsteperson med ett samordningsansvar, införa utbildning för personal och utveckla arbetet mot ofrivillig ensamhet bland äldre.

    Tillsammans kan vi göra skillnad, genom ett målmedvetet och långsiktigt arbete – och se till att fler får den hjälp och det stöd de behöver i tid.

    För oss kristdemokrater är det ytterst en fråga om människovärde.

    Carin Malm (KD), gruppledare
    Oliver Rolands (KD), vice gruppledare