-
Motion – Körkort som väg till arbete
Diarienummer KS2026/189
Körkort som väg till arbete, särskilt inom vård och omsorg. Att ta körkort är i dag så dyrt att många unga helt enkelt inte har råd. Möjligheten att ta körkort påverkas i hög grad av socioekonomiska faktorer. Många unga saknar i dag en vuxen att övningsköra med, vilket gör dem helt beroende av trafikskolor, en kostnad som för många är för hög att bära. Samtidigt vet vi att körkort ofta är en förutsättning för att få jobb, särskilt inom hemtjänst och hemsjukvård där bil är ett krav. Detta gör körkortet till en klassfråga, där ungas chanser till arbete avgörs av deras och deras familjers ekonomi, inte deras vilja, kunskap eller förmåga.
I Sandviken, och i Sverige i stort ser vi en demografisk utmaning framför oss med en växande brist på personal inom vård och omsorg. Vi behöver fler händer och vi behöver sänka trösklarna in till yrken där behoven är stora. Vi har dessutom inte råd att avfärda personer som har rätt kompetens för vårdyrket enbart för att de inte har råd att bekosta ett eget körkort. Det blir en ond spiral där man behöver ett jobb för att ta körkort, och man behöver körkort för att få ett jobb. Därför bör vi, precis som flera andra kommuner, se körkort som ett verktyg för att hjälpa unga in i arbete och samtidigt säkra framtidens kompetensförsörjning.
I flera kommuner har liknande initiativ redan införts:
• I Göteborg erbjuds avgiftsfri körkortsutbildning för elever på vård- och omsorgsprogrammet från hösten 2025.
• I Eslöv får elever på Carl Engströmgymnasiet körkortsutbildning under studietiden.
• Borlänge har beslutat att bekosta hela körkortet för elever som går vård- och omsorgsprogrammet.
• I Sundsvall får personal inom hemtjänst och hemsjukvård sitt körkort betalt.
De flesta av dessa kommuner ställer samtidigt rimliga krav, som att man är folkbokförd i kommunen, har god närvaro och godkända betyg i alla ämnen. Vilka krav som är rimliga för oss i Sandviken bör undersökas.
Med detta som inspiration bör Sandvikens kommun i ett samarbete mellan kunskapsnämnden, arbetslivsnämnden och omsorgsnämnden:
1. Erbjuda gratis körkortsutbildning för elever på vård- och omsorgsprogrammet på Bessemerskolan under studietiden, samt ta fram vilka krav som skulle vara lämpliga, exempelvis krav på god närvaro och godkända betyg.
2. Bekosta körkort för personal inom hemtjänst och hemsjukvård där körkort är ett anställningskrav, och på så sätt inte neka någon anställning på grund av att de inte har körkort. Detta skulle vara ett sätt att både öka ungas möjligheter till självförsörjning och locka fler till vårdyrken där behoven är akuta. Det gynnar individen, kommunen och samhället i stort.
Jag yrkar därför att kommunfullmäktige beslutar att:
• att införa körkortsinsatser enligt punkterna ovan.Rebekka Markström
KristdemokraternaMars 2026
-
- Dela detta: