• Topp-10 på kommunlistan

    KD Linköpings kommunlista inför höstens val fastslogs på vårt årsmöte den 9 februari 2026. Listan kombinerar en stor bredd och stark erfarenhet med många nya engagerade namn. Kristdemokraterna siktar på att ta ledartröjan i Linköping under nästa mandatperiod och bli ett styrande parti.

    Det känns mycket positivt att vi har kunnat föreslå en valsedel med en stor bredd av kandidater, både när det gäller åldrar, yrken och bostadsort. Dessutom är det mycket glädjande att vi har 17 helt nya kandidater på valsedeln. Tio i topp på valsedeln består av både starka erfarna namn och nya engagerade kandidater, vilket ger goda förutsättningar för ett bra valresultat. Med nuvarande gruppledare Liselotte Fager som toppkandidat får vi både erfarenhet och framåtanda. Liselotte har sett till att Kristdemokraterna som mindre oppositionsparti har synts, märkts och påverkat. Det är en bra grund för att ta ledartröjan i nästa mandatperiod, med fler mandat och som styrande parti säger Per Larsson, ordförande i nomineringskommittén.

    Det är en stor ära att få förtroendet att leda Kristdemokraterna i Linköping in i denna valrörelse. Vår lista är stark och bred, och den signalerar en sak: Vi är redo att ta ansvar och styra. Vi har visat att vi kan påverka Linköping från oppositionen, men nu siktar vi på att bli ett styrande parti för att på allvar kunna genomföra vår politik för ett tryggare, varmare och mer framåtblickande Linköping säger Liselotte Fager, toppkandidat för KD Linköping.