Magnus Berntsson blir ny ordförande i regionfullmäktige

Pressmeddelande
GrönBlå Samverkan föreslår att Magnus Berntsson (KD) går in som ordförande i regionfullmäktige. Beslutet fattas slutligt i samband med att fullmäktige sammanträder 4 april. Han kommer att efterträda Joakim Larsson (MP) som nyligen blivit utsedd till att arbeta för Statsrådsberedningen på Regeringskansliet.

Magnus Berntsson är 43 år gammal, bor i Göteborg och har hittills under nuvarande mandatperiod bland annat innehaft posten som andre vice ordförande i regionfullmäktige. Han har ingått i fullmäktige sedan Västra Götalandsregionen bildades 1998.

– Förhandlingarna i regionfullmäktige har letts på ett framgångsrikt sätt och jag ser fram emot att fortsätta detta arbete. Att i rollen som ordförande få representera Västra Götalandsregionen i olika sammanhang är naturligtvis oerhört spännande, säger Magnus Berntsson (KD).

– Det har varit mycket hedersamt att få möjligheten att verka som ordförande för Västra Götalandsregionen. Jag känner efter vårt arbete tillsammans i regionfullmäktiges presidium ett stort förtroende för Magnus Berntsson som min efterträdare, säger Joakim Larsson (MP).

Kommentarer:
Magnus Berntsson (KD), 0707-14 47 39
Joakim Larsson (MP), 0703-40 83 89


Vårdval inom BUP kommer att införas i Västra Götaland


Läs mer

Viktiga insatser för att stärka ätstörningsvården


Läs mer

Vi kommer att se till att det inte går att plocka russinen ur kakan


Läs mer

Jämlik sjukvård – omöjligt utan statligt ansvar


Läs mer

Möjliggör investeringar i försvarsindustrin – både för Ukraina och vår egen säkerhet


Läs mer

De farliga köerna finns i sjukvården – där gäller det livet


Läs mer

Vi tar tillbaka tryggheten i Sverige


Läs mer

Många lider av ofrivillig ensamhet


Läs mer

Rädda Sveriges sjukvård tillämpa prioriteringsplattformen!


Läs mer

Nu ser vi till att korta vårdköerna


Läs mer