
Igår besökte landsbygdsminister Peter Kullgren Svalövs kommun. Besöket inleddes med lunch på Byakrogen i Svalöv med inbjudna gäster. Under lunchen stod Svalövs kommun i stort i fokus. Ministern ville höra vad som är aktuellt i kommunen.
Efter lunchen tog sig delegationen till Tågarp och Skåne-möllan. Skåne-möllan producerar spannmålsprodukter och högkvalitativt mjöl som levereras till bagerier, livsmedelsindustri och konsumenter. Företaget ligger i framkant när det gäller innovation, förädling och skräddarsydda produkter.
Delegationen fick en presentation av verksamheten och en rundvandring på anläggningen.
Med på besöket var 3 representanter från KD Svalövs styrelse Aase Jönsson, Christer Laurell och Lars Kristensson. Utöver dessa var även kommundirektör Åsa Simonsson, Henrik Gudmundsson, vice ordf. LRF Skåne och Elias Belokozovski Johansson, tjänsteman för KD Region Skåne med på besöket.
